Darbe girişiminden bir gün önce Whatsapp'tan yazdı!
​Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) bağlı askeri personelin Trakya sorumlusu olduğu öne sürülen 5. Zırhlı Tugay Komutan Yardımcısı Albay Uzay Şahin'in, darbe girişiminden bir gün önce Whatsapp'tan 'Trakya'da 20 bin asker hazır' mesajı gönderdiği belirlendi.

5. denemede başarı
ABD'li girişimci Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketi, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) malzemesini bıraktıktan sonra, okyanusta kurulan yüzen platforma başarılı bir dikey iniş gerçekleştirdi. SpaceX, daha önce 4 kez denediği roketi okyanusa indirme girişiminde başarısız olmuştu.

Ülkesinin uzay kahramanıydı şimdi Türkiye'de bir mülteci
O, Suriye’nin ‘Neil Armstrong’u... Hava kuvvetlerinde pilotken ülkesinin Sovyetler Birliği’yle işbirliği sayesinde Intercosmos uzay uçuşu programına seçildi. Mekik, 1987’de Suriye semalarından geçerken radyodan Başkan Hafız Esad’a selam ve sevgilerini yolladığı bir konuşma yaptı. Döndüğünde artık ismi havaalanlarına verilen bir kahramandı. Muhammed Faris şimdi Türkiye’de zor koşullarda yaşayan bir mülteci...

Güneş'ten 570 milyar kat parlak 'süpernova'
Bilim insanları, Samanyolu Galaksisi’ndeki tüm gökcisimlerini gölgede bırakan bir süpernovayı (büyük bir yıldızın şiddetle patlamasını) tespit etti. İnfilakın Güneş’ten 570 milyar kat daha fazla ışık saçtığı belirlendi.

Saniyede 28 km ile dibimizden geçti
NASA, saniyede 28 km hızla ilerleyen 2.4 kilometre genişliğinde dev bir asteroidin yine Dünya’yı ‘teğet geçtiği’ni açıkladı.

Uzaydan yanlış numarayı arayınca!
Telefonunuzun çaldığını ve karşıdaki kişinin “Merhaba, orası Dünya mı?” diye sorduğunu hayal edin. Bu olay İngiltere’de yaşandı ve arayan kişi gerçekten uzaydan arayan bir astronottu.

İsrail, Şam'da nokta atışı yaptı
İsrail tarihinin en çok ses getiren saldırılarından birini gerçekleştiren Hizbullah militanı Samir Kantar, Suriye'nin başkenti Şam'da öldürüldü. İsrail, Şam'daki bir mahalleye düzenlediği hava saldırısında öldürdüğü Kantar'ı, 2008 yılında tartışmalı bir takasla serbest bırakmıştı.

Asıl hazine oradaymış! Yasa tamam, altına hücum başlıyor
Uzay, altın, platin ya da demir cevherleriyle bir hazine gibi. ABD'de kabul edilen yeni bir yasa yakında uzayda gerçek anlamda bir altına hücumu başlatabilir.

Star Wars'u efsaneleştiren karakterler şimdi neredeler?
“Star Wars” Filmlerinin unutulmaz karakterlerinden bazıları acaba nerelerde, neler yapıyorlar, hiç merak ettiniz mi? Tamam Harrison Ford neler yapıyor biliyoruz. Peki ya rol arkadaşları?

Nefesler tutuldu, gözler 23:40'ta...
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Türksat 4B uydusunun bu gece uzaya fırlatılacağını belirtti.

Bu marullar Uzay'da yetişti
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, uzayda marul yetiştirmeyi başardı. Uluslararası uzay istasyonu mürettebatı, bugün ilk kez uzayda yetiştirilen marulun tadına bakacak.

NASA'dan beklenen açıklama geldi: ''Dünya'nın kuzeni'' bulundu
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), uzay teleskopu Kepler'in Dünya'ya benzer bir gezegen keşfettiğini duyurdu.

Plüton'dan ilk görüntü az önce geldi
NASA'nın Plüton'a yapacağı en yakın uçuş bugün gerçekleşiyor. NASA) Instagram hesabından yayınladığı foto 9 yıldır uzayda seyahat eden uzay aracından gelen ilk görüntü. İşte Plüton'dan gelen ilk görüntü.

Uzay'da tarihi an
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) uzay aracı New Horizons (Yeni Ufuklar), bugün Plüton gezegeninin yüzeyine yapacağı bugüne kadarki en yakın uçuşunu gerçekleştirecek. New Horizons, gezegenden yakın çekimler geçen ilk uzay aracı olacak.

Uzaya 30 dakikalık turlar başlıyor
Long Beach şehrinde gerçekleştirilen fuarda Xcore firması, çok yakında uzaya 30 dakikalık turların başlayacağını duyurdu.

Müthiş keşif!
Yale ve Kaliforniya Santa Cruz Üniversitesi'nde görevli bilim adamları üç farklı teleskop kullanarak Dünya'dan tam 9.3 trilyon kilometre uzaklıkta mavi bir galaksi keşfetti. Galaksinin yaşı ise 13.1 milyar yıl olarak açıklandı.

Çarpıcı iddia! Uzaylıların varlığı gizleniyor
​Kanada'da 1963 ve 1967 yılları arasında Savunma Bakanlığı'nı yapan Paul Hellyer, Calgary Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada uzaylılarla ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. 'Uzaylılar yılda binlerce kez dünyayı ziyaret ediyor; ama hükümetler bu gerçekleri saklıyor' şeklinde konuşan Hellyer, dünya liderlerinin uzaylıların varlığını devamlı gizlediğini öne sürdü.

Tarihin en iddialı uzay yolculuğu projesi
Bir kuyruklu yıldızın yüzeyine uzay aracı indirmek, muhtemelen son dönemlerdeki uzay çalışmalarında ulaşılan en büyük kazanımlardan biriydi.

İşte uzaylı tohumu!
Stratosferde bulunan, titanyumdan yapılma bir kürenin, hayatın kaynağını açıklayan 'tektohum' teorisini desteklediği ve Dünya'ya uzaylılar tarafından gönderilmiş olabileceği iddia edildi.

6 ay sonra dünyaya indiler
Bir Amerikalı, İki Rus mürettabatıyla uzay aracı Soyuz, altı ay sonra Dünya'ya indi.

Sahibinden satılık ikinci el uzay elbisesi
Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)'nda sergilediği uzay şovları ile tanınan Kanadalı astronot Chris Hadfield'in uzay elbisesi, Toronto'da bir ikinci el eşya mağazasında satıldı.

-