IŞİD'in ''Türkçe biat metni'' ortaya çıktı
Diyarbakır'da 26 Ekim günü IŞİD'in hücre evlerine yapılan ve 7 teröristin ölü olarak ele geçildiği operasyondan sonra gözaltına alınan örgütün kuryesi Mahmut Demirtaş'ın aracında, IŞİD'in Türkçe biat metni ortaya çıktı. Terör uzmanları, ilk kez örgütün Türkçe dilinde biat metnine ulaşıldığını söyledi.

İngiltere'de Türkçe korkusu
İngiliz Daily Express gazetesi, Türkçe'nin Avrupa Birliği'nin resmi dillerinden biri olarak kabul edildiğini yazarak bunu da 'dehşet verici' olarak yorumladı.

Fransa'nın Migennes kentinde 'güvenlik gerekçesiyle' Türkçe dersleri yasaklandı
Fransa'nın Migennes kenti Belediye Başkanı François Boucher, kendi bölgesindeki okulda 'güvenlik gerekçesiyle' Türkçe ve Arapça yabancı dil derslerini yasakladı.

Ukrayna'dan Eurovision'a aday Türkçe şarkı
Kırım Türklerinin sürgününü anlatan '1944'adlı şarkı Ukrayna'yı Eurovision'da temsil etmek üzere... Ukrayna'nın tercihi 21 Şubat'ta kesinleşecek. Jamala’nın seslendirdiği şarkı şimdiden Türklerden destek buluyor zira şarkının nakaratı da Türkçe

Azerbaycan'da Türkçe konuştu hastanelik oldu!
Azerbaycan'da jüri üyesi olduğu yarışmada Türkçe konuştuğu için eleştirilere hedef olan Günay Musayeva, yaşadığı stres yüzünden hastanelik oldu. Ameliyat masasına yatan mankenin safra kesesi alındı

Barcelona Türkçe twitter hesabı açtı
Milli futbolcu Arda Turan'ın formasını giydiği Barcelona Kulübü, '@fcbarcelona_tr' adıyla Türkçe resmi twitter hesabı açtı.

Uzmanlardan TEOG değerlendirmesi
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında 8. sınıf öğrencilerinin girdiği ikinci dönem TEOG ortak sınavının birinci oturumu Türkiye genelinde toplam 1 milyon 174 bin 427 ortaokul 8’inci sınıf öğrencisinin katılımıyla gerçekleşti.

Samsun'da köylüler Türkçe bilmeyen bir kişiyi 'terörist' diye rehin aldı
Samsun'un Canik ilçesine bağlı Başalan Mahallesi Düzören Köyü’nde bir kişinin “Türkçe konuşmadığı için” PKK'lı sanılması Samsun’u karıştırdı. Köylüler 'terörist' olduğu iddiasıyla yakaladığı kişiyi silah zoruyla rehin aldı. Köylülerin sorguladıktan sonra jandarmaya teslim ettiği kişinin Iraklı mülteci olduğu anlaşıldı.

Windows 10 Türkleri işte böyle tanıyacak
Windows 10, Türkçe el yazısı desteğiyle geliyor. 29 Temmuz’da tüm dünyada piyasaya çıkacak olan yeni işletim sistemi, bilgisayar, tablet, cep ve oyun konsolunda Türkçe el yazısıyla not almayı mümkün

HDP'nin Türkçe bilmeyen vekili yemin etti, Öcalan güldü, Baykal ise...
Türkçe bilmeyen HDP Diyarbakır milletvekili Feleknas Uca, Meclis'te yemin etti. O anlarda Başkanlık Divanı'nda bulunan Dilek Öcalan'ın gülümsemesi ise kameralara yansıdı.

iOS 8.3 yayınlandı, Siri'ye Türkçe desteği geldi
Apple iPhone ve iPad'ler için yeni iOS güncellemesi iOS 8.3'ü duyurdu. Türkçe Siri de nihayet bu sürümde geldi!

Uzaylılar Türkçe mi konuşuyor?
İspanya Gizli Servisi CNI'nin Uzaylıları kapsayan 'çok gizli' raporunda uzaylıların Türkçe'ye benzer bir dil konuşulduğu belirtilmiş.

Youtube’da 30 milyon kez dinlenen 'Grinin 50 tonu' filmindeki meşhur Türkçe şarkı
'Grinin 50 Tonu' eserinin beyazperde uyarlaması da tıpkı romanı gibi büyük yankı uyandırmaya devam ediyor.

İşte Samsung Galaxy S4'te Türkçe Lollipop böyle görünüyor
Samsung'un Galaxy S4 telefonu için Rusya'da başlattığı Android 5.0 Lollipop güncellemesi henüz Türkiye'de değil ama gelince bu şekilde olacak...

-