IŞİD’in Suriye’de stratejik ‘Mare Hattı’nı hedef alması, Ankara’yı alarma geçirdi ve hükümet TSK’ya tehdit altında olan 90 kilometrelik bölgede tedbir alınması için direktif verdi.

Türkiye sınırındaki Suriye kenti Kobani'de, YPG güçleri IŞİD militanlarının bulunduğu bir binayı bomba döşeyerek imha etti. Kobani'de meydana gelen ve ilk etapta IŞİD'in intihar saldırısı olduğu sanılan şiddetli patlama Türkiye tarafında da tedirginliğe yol açtı.

SURİYE'de IŞİD'in Kobani'ye düzenlediği saldırılar, Diyarbakır'da yürüyüşle protesto edildi.

Köşk'te yapılan güvenlik zirvesinde Suriye'ye askeri müdahale seçeneği masaya yatırıldı. TSK'nın Suriye topraklarına Cerablus'a girme planının masada olduğu öğrenildi.

Muğla'dan kaçak yollarla Yunanistan'a geçmek isteyen Suriyeli kaçakların bulunduğu bot su alıp battı. Kaçaklar yanlarındaki iki zihinsel engelliyi kayalıklara terk etti.

Suriye Enformasyon Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada IŞİD'in Haseke'deki hükümet binasına saldırdığı ve binanın bir bölümünün yok edildiği açıklandı.

ABD Savunma Bakanlığı (PENTAGON) terör örgütü IŞİD'e karşı savaşacak Suriyelileri, ayda 250-400 Dolar arası maaşa bağlayacaklarını açıkladı.

Ünlü sinema yıldızı ve BM İyi Niyet Elçisi Angeline Jolie, Suriye ve Iraklı mültecileri ziyaret etmek üzere akşam saatlerinde özel uçakla Mardin'e geldi.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Şanlıurfa Milletvekili Nureddin Nebati, Telabyad'dan gelenlerin geçiş yaptığı sınır hattında inceleme yaptı.

Suriye sınırında Akçakale’nin karşısında bulunan Tel Abyad'da IŞİD ile PKK'ya bağlı YPG güçleri arasındaki çatışmalar yoğunlaşırken, binlerce Suriyeli sınıra dayandı. Suriyeliler Türkiye'ye geçiş izni istedi. Ankara akşam 'Sınırı açın' talimatı verdi ama bu kez IŞİD militanları engelledi.

Erdoğan'ın dikkat çektiği Suriye'deki gelişmelerin sırrı ortaya çıktı. Hedef Türk ve Araplar'ı göçe zorlayıp demografiyi değiştirmek, Kürt petrolüne alternatif yol açmak.

Sınırda yaşanan hareketlilikle ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş en az 100 bin kişiye hazır olunması gerektiğini söyledi.

Akçakale Sınır Kapısının yanında oluşturulan koridordan Türkiye'ye alınmaya başlanan Suriyelilere, Türk askerinin gösterdiği şefkat ve ilgi alkış topladı.

Suriye'nin Tel Abyad kentinden kaçan binlerce Suriyeli için Türkiye sınır kapılarını açtı. Suriyeliler kısa süreli aramaların ardından Türkiye'ye geçiş yaptı.

Suriye’nin IŞİD kontrolündeki Telabyad’dan kaçarak Akçakale sınırında bekleyenlerin Türkiye’ye geçmek istemesi üzerine gerginlik çıktı. Gerginlik sonrası asker havaya uyarı ateşi açtı. Türk askeri ile IŞİD militanlarının karşı karşıya gelmesi böyle görüntülendi.

DİĞER "suriye" LİNKLERi

Suriye (Arapça: سوريا) ya da resmî adıyla Suriye Arap Cumhuriyeti, (Arapça:

Suriye haberleri, güncel Suriye haber ve fotoğrafları ile en yeni Suriye gelişmeleri

Suriye haberleri, son dakika suriye haber ve gelişmeleri burada. CHPden Suriye

12 saat önce ... Suriyede rejime ait savaş uçağının, İdlibde bir pazar yerine düzenlediği saldırıda

Fransız Heyet Üyeleri: Teröre Karşı Mücadelede Suriyenin Ya... تبرع ...

suriye konulu haberler ve suriye fotoğrafları ile gündemdeki suriye haberleri.span