Dışişleri Bakanlığı'ndan klor saldırısına kınama
Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, 'Suriye'nin Halep vilayeti Al Sukkari beldesinde, rejimin 6 Eylül'de varil bombalarıyla gençleştirdiği, yüze yakın sivilin yaralanmasına, üç yaşında bir çocuğun hayatını kaybetmesine yol açan klor gazı saldırılarını' kınadığını belirtti.

Rusya: 'Muhaliflerin ve Türk askerlerinin Suriye'de ilerlemesinden kaygı duyuyoruz'
Rusya'dan Türkiye'nin sürdürdüğü 'Fırat Kalkanı Operasyonu' hakkında açıklama geldi. Açıklamada, ''Türk askerleri ve Türkiye destekli muhalif unsurların Suriye'de ilerlemesinden kaygı duyuyoruz. Bu tür adımlar Suriye'de askeri ve siyasi durumu karmaşık hale getirebilir'' denildi.

ÖSO 6 köyde daha kontrolü ele geçirdi
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin verdiği bilgiye göre; Özgür Suriye Ordusu 6 köyde daha kontrolü ele geçirdi.

IŞİD saldırısında 2 asker şehit, 5 asker yaralı
​IŞİD'in Suriye'de iki Türk tankını vurması sonucu iki asker şehit düştü beş asker yaralandı.

TSK: ''Suriye sınırında 1632 kişi yakalandı''
Genelkurmay Başkanlığı, dün Türkiye Suriye sınırında yasa dışı geçiş yapmak isteyen 1632 kişinin yakalandığını bildirdi.

Putin'den ''Fırat Kalkanı'' için çarpıcı yorum
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'nin Suriye'deki 'Fırat Kalkanı' operasyonunun kendileri için beklenmedik bir gelişme olmadığını belirtti.

Putin ve Obama 'Suriye' konusunda anlaşamadı!
Suriye'de çözüm Çin'de yapılan G20 zirvesinde gündem maddesiydi. ABD ile Rusya Suriye konusunda yine anlaşamadı..

Putin-Erdoğan görüşmesinin ayrıntılarını Peskov anlattı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Basın Danışmanı Dmitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın G20 zirvesi çerçevesinde gerçekleşen görüşmelerinin ayrıntılarını anlattı. Peskov, liderlerin görüşmeler sırasında Suriye sorunu ve ikili ilişkileri ele aldıklarını bildirdi.

Kilis kent merkezine 3 roket atıldı!
​Kilis kent merkezine bugün saat 13.15'te Suriye tarafından atılan 3 roketatar mermisi düştü. Patlama ihbarı üzerine bölgeye ekipler sevk edildi.

Wall Street Journal: Türkiye ABD'yi hazırlıksız yakaladı
ABD'nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal, Türkiye'nin 'Fırat Kalkanı' operasyonuna ve Ankara-Washington ilişkilerine dair çarpıcı iddialar ortaya attı.

TSK'dan Suriye sınırına takviye birlikler gönderiliyor
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetleri tarafından Cerablus bölgesinde terör tehditlerine karşı yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında tank ve zırhlı personel taşıyıcılar, sınırın Türkiye tarafında beklerken birliklere takviye ekipler gönderiliyor.

ÖSO, Türk Ordusu desteğiyle Menbiç'e ilerliyor
Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında Türk Ordusu'nun desteğindeki Özgür Suriye Ordusu güçleri Menbiç istikametine doğru ilerleyişine devam ediyor. Bölgedeki güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre, YPG/PYD unsurları ise uluslararası kamuoyunun gözünde bu harekatın etkinliğini azaltmak amacıyla, 'Türkiye Rojova'yı işgal edecek, Türkiye sivilleri katlediyor' şeklinde kara propaganda yapma hazırlığı içinde.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan YPG açıklaması
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 'YPG, Fırat Nehri'nin doğusuna geçmediği taktirde hedef olacaktır' dedi.

Reuters: YPG yığınak yapıyor
Haber ajanslarından Reuters son dakika haberini kendi sitesinden paylaştı. Reuters, PKK'nın uzantılarından olan PYD'nin silahlı kuvveti YPG, Suriye Menbiç'te silah ve asker sevkiyatı yapıyor.

Özgür Suriye Ordusu, Türkiye sınır bölgesinde 5 köyü ele geçirdi
Özgür Suriye Ordusu’nun IŞİD'e karşı ilerleyişi sürüyor. ÖSO, Suriye’nin Türkiye sınırındaki Cerablus ve Çobanbey bölgesinde 5 köyü ele geçirdi.

Türk Kızılayı Cerablus'ta sıcak yemek dağıttı
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin Cerablus şehrine yaptığı operasyonun ardından Türk Kızılayı'ndan bölgeye gıda yardımı geldi.

Mehmetçiğe vur emri!
Suriye sınırını IŞİD’den temizlemek için başlatılan ‘Fırat Kalkanı’ harekâtında Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’deki varlığına dün 10 tank ve 50 kadar personel takviyesi yaptı.

Masum çocukları yine acımadan katlettiler!
Suriye ordusuna ait bir helikopterin Halep'te muhaliflerin denetimindeki semte varil bombasıyla düzenlediği saldırı sonucu aynı aileden 15 kişinin öldüğü, 18 kişinin yaralandığı bildirildi.

Deraya kentinden 5 bin kişi tahliye ediliyor
2012 yılından bu yana Suriyeli muhaliflerin elinde olan, bir süredir de rejimin kuşatma altına aldığı Deraya kenti için taraflar uzlaştı. 5 bin kişilik sivil ve muhalefet güçleri kentten tahliye ediliyor.

15 Temmuz kahramanı Korgeneral Zekai Aksakallı Cerablus'ta
Fırat Kalkanı operasyonunu yöneten Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı Cerablus'a geçti.

''Bizim Suriye'nin topraklarında gözümüz yok''
Başbakan Binali Yıldırım, 'ABD ile anlaşmamız şudur, bu Münbiç'de, bu bölgede bulunan PYD'lilerin nehrin doğusuna geçmesi lazım. Bu, ABD'nin bize taahhüdüdür, garantisidir. Bu gerçekleşinceye kadar burada bizim operasyonlarımız sürecek. Böylece sınırlarımızdan ülkemize yönelik hiç bir tehdidin olmadığından emin olmamız lazım.' dedi. Mesud Barzani'nin Ankara ziyaretiyle ilgi konuşan Yıldırım, 'Barzani ile özellikle ikili ilişkilerin yanı sıra terörle mücadelede etkin işbirliği yapmamız gerektiği kanaatine vardık.' diye konuştu.

-