Davutoğlu: ''TRT Haber'de yayımlanan '60 terörist öldürüldü' haberine itibar etmeyin''

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Ankara’yı ziyaret eden Alman mevkidaşı Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi. TRT Haber’in dün gece, 'son dakika' bandıyla duyurduğu ve internet sitesinde de yayımladığı, “Cizre'deki bodrum katında 60 terörist öldürüldü” iddiası da Davutoğlu’na soruldu.Suriyeli bebek besin yetersizliğinden öldü

Suriye'nin Halep kentindeki iç savaştan kaçıp yürüyerek Hatay'a, oradan da İstanbul'a gitmek üzere Adana Otogarı'nda otobüs bekleyen 33 yaşındaki Nesrin Berdoş'un 1 yaşındaki bebeği Garam, besin yetersizliği ve soğuğa bağlı olarak yaşamını yitirdi.


Merkel'e Alman siyasilerden tepki

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bugün Türkiye'ye yaptığı ziyaretine Alman siyasilerden eleştiri geldi. Alman Hür Demokrat Parti AB Parlamentosu üyesi Alexander Graf Lambsdorff, Merkel'in Türkiye ziyaretinin sığınmacı krizine çözüm olmayacağını söyledi.

Binlerce sığınmacı kapının açılmasını bekliyor

Rusya’nın havadan yoğun bombardıman desteğiyle birlikte Suriye’de Esad güçleri Halep’e ilerliyor. Hava ve kara saldırılarından kaçan yaklaşık 35 bin Suriyeli, Kilis Öncüpınar Gümrük Kapısı’na 3 kilometre uzaklıklıkta bulunan Azez yakınlarındaki Babüs Selam kampında bekletiliyor.Suriye ordusu Türkiye sınırına ilerliyor

Rusya ve Esad yönetiminin ortak Halep operasyonu sürerken Türkiye sınırındaki askeri hareketlilik devam ediyor. Suriye ordusunun Türkiye sınırına doğru ilerlediği bildirildi.

Yunanistan'dan Türkiye'yi etkileyecek mülteci adımı

Avrupa'ya yönelen mülteci akınından en çok etkilenen ülkelerden Yunanistan önemli bir adım attı. Yunanistan Türkiye'yi güvenli ülke olarak tanıdı.

''Suriye'ye girecek yabancı asker tahta tabutta ülkesine döner''

Suriye'den uluslararası koalisyona olası kara harekâtında destek vermeye hazır olduğunu açıklayan Suudi Arabistan'a yanıt geldi. Dışişleri Bakanı Velid Muallim 'Suriye'ye girecek herhangi bir yabancı askerin tahta tabutta ülkesine döneceğini' söyledi.

Rusya'nın hedefi 11 Şubat’a kadar Halep’i almak

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Rusya’yı Suriye’de bombardımanı derhal durdurmaya çağırırken, Moskova’nın hedefinin 11 Şubat’ta Münih’te yapılması planlanan Suriye toplantısına kadar Halep’i muhaliflerden almak olduğu iddia ediliyor.

On binlerce Suriyeli Türkiye yolunda

Birleşmiş Milletler Halep'ten kaçan 20 bin Suriyelinin Türkiye sınırına yaklaştığını açıklarken, Kilis Valisi Süleyman Tapsız sığınmacıların Türkiye'ye alınma gibi bir durumlarının olmadığını söyledi.

Hollanda'dan Türkiye'ye sığınmacı teşekkürü

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Suriyeli sığınmacılar için Türkiye'ye teşekkür etti, özeleştiride bulundu. 'Dürüst olmak gerekirse Avrupa olarak şimdiye kadar büyük bir katkımız olmadı. Türkiye'yi bu konuda suçlamak haksızlık olur' dedi.

Rusya'nın Türkiye iddiasına yanıt

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan bir iddia gelmişti. Savunma Bakanlığı Sözcüsü, 'Türkiye'nin Suriye'ye harekat planladığına dair işaretler var' açıklaması yapmıştı. Türkiye'den yanıt geldi. Reuters'a konuşan üst düzey yetkili, 'Rusya'nın bu iddiası Suriye'de işlediği suçlarla ilgili dikkat dağıtma çabası' dedi.

Suriye'deki siviller Türkiye sınırına kaçıyor! Asker ve polislerin izinleri iptal edildi

Halep ve çevresinden kaçan binlerce Suriyeli, Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı'nın karşı tarafında yoğunluk oluşturdu. Başbakan Davutoğlu bugün 70 bin kişinin Türkiye'ye doğru hareket ettiğini açıklamıştı.

Lavrov'dan Suriye açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus ordusuna ait savaş uçaklarının Suriye'deki operasyonlarını sürdüreceğini söyledi.

4 günde 6 bin göçmen Türkiye'ye geçiş yaptı

Suriye'nin Lazkiye kentinin kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesinden kaçan sivillerin Türkiye'ye geçişi tamamlandı.

Lavrov: 'ABD, Türk Hava Kuvvetleri'nin Suriye'deki eylemlerinden sorumludur'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Türk Hava Kuvvetleri'nin Suriye'deki eylemlerinden sorumlu olduğunu bildirdi. 

DİĞER "suriye" LİNKLERi