Türk inşaat firmaları Rusya'da 15 ihaleye davet edildi
Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik atılan adımların ardından, Türk inşaat firmalarının 15 ihaleye davet aldığı belirtildi. Çimentoda ilk sipariş maillerinin geldiği ifade edilirken tur satışları da başladı. İlk charter 7 Temmuz’da geliyor.

Rusya ile teröre karşı işbirliği kararı
Türkiye ile Rusya arasında geçen kasımdan bu yana süren gerilimi aşma konusunda dün önemli bir buluşma gerçekleşti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü toplantısı kapsamında Rusya’nın Soçi kentinde bir araya geldi. Kriz sonrası ilk yüz yüze görüşmeden teröre karşı ortak mücadele kararı çıktı.

Rusya Başbakanı'ndan Türkiye'de tatil açıklaması
Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev Türkiye'de tatil yapmak isteyen Rus turistlerle ilgili açıklama yaptı. Medvedev, 'Türkiye'de tatil yapmayı seven Rus turistler, bu olanağı bu sezon elde etmelidir” dedi.

Rusya'ya 7 ay sonra üst düzey ziyaret
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telefon görüşmesinde vardıkları anlaşma doğrultusunda bugün Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı için Soçi'ye gelen Mevlüt Çavuşoğlu Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya geldi.

İlişkiler düzelirken Rus gemisi Boğazdan böyle geçti
Rusya donanmasına ait bir askeri gemi bu sabah İstanbul Boğazı'ndan geçerek Karadeniz'e açıldı. İki ülke arasındaki kriz sırasında gemilerin boğaz geçişinde gözlenen ağır makineliler ya da omuzdan atılan füzelerle güvertede nöbet tutan askerler bu kez yoktu. Geminin güvenliğini Türk Sahil Güvenlik botu sağladı.

Putin: ''Türkiye özür diledi''
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'nin, Rus uçağının düşürülmesi nedeniyle özür dilediğini söyledi.

Rusya'dan Türk Akımı açıklaması
Kremlin tarafından bugün yapılan açıklamada Türkiye'nin de dahil olduğu Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin devam edip etmeyeceği hakkında yorum yapmak için hâlâ erken olduğu belirtildi.

Putin, kısıtlamaları kaldırıyor...
​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki telefon görüşmesine ilişkin Kremlin'den açıklama geldi. Putin'in, ticari ilişkiler de dahil olmak üzere, Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda hükümeti görevlendirdiği açıklandı.

Alparslan Çelik bir yıl daha cezaevinde kalacak!
Alparslan Çelik'in 'hükümlü ya da tutuklunun kaçmasına yardım', 'dolandırıcılık' ve iki ayrı olaydan 'parada sahtecilik' suçlarından 2.5 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunduğu ve önümüzdeki yıl haziran ayına kadar cezaevinde kalacağı belirtildi.

Kremlin'den açıklama: Putin, Erdoğan'ı arayacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan'ın, düşürülen Rus uçağı nedeniyle doğrudan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e hitaben yazdığı ve 'üzüntülerini' bildirdiği mektuptan sonra şimdi gözler Moskova'ya çevrildi. Putin'in yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayacağı öğrenildi.

Turizmi heyecanlandıran sözler: ''İzin çıksın Türkiye'ye akarız''
Yaz aylarının gelmesine rağmen yabancı turist sıkıntısı çeken Türk turizmi dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya adımı sonra umutlandı. Mektup sonrası Rusya'dan gelen yorumlar da bu umutları destekler nitelikte.

Rusya'dan Erdoğan'ın mektubu için açıklama
Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e gönderdiği mektubun Rusya ve Türkiye'nin ilişkilerinin düzelmesi için temel oluşturabileceğini bildirdi.

Rusya açıklaması: ''Gerekirse tazminat vereceğiz''
Başbakan Binali Yıldırım TRT canlı yayınında Rusya ile ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik önemli mesajlar verdi.

Yıldırım: Erdoğan ile Putin görüşecek
Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye - Rusya ilişkilerine ilişkin, 'Çarşamba veya Perşembe günü sayın Putin ile sayın Cumhurbaşkanımız arasında telefon görüşmesi gerçekleşecek' dedi.

''Rusya ile ilişkilerimizin süratle normalleşeceğine inanıyorum''
Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe'de iftar programında konuşuyor. Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

İbrahim Kalın'dan Rusya açıklaması
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin'e geçen yıl kasım ayında düşen Rus uçağıyla ilgili bir mektup gönderdiğini açıkladı.

Tehlikeli yakınlaşma: Rusya ve ABD arasında it dalaşı
Rusya'nın geçen hafta Suriye'de ABD'nin desteklediği muhalifleri vurmuştu. O saldırıda Rus ve Amerikan uçakları arasında it dalaşı yaşandığı ortaya çıktı.

Turizmde en kötü haziran! Rusya'dan yüzde 98, Almanya'dan yüzde 45 kayıp
Turizm sezonu bu yıl tarihinin en kötü haziran ayını yaşıyor. Antalya'ya 1-16 Haziran tarihleri arasında gelen turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 58.7 düştü. Aynı dönemde Rus turist sayısı yüzde 98.5, Alman turist sayısı yüzde 44.9 azaldı.

Rusya olimpiyatlardan men edildi
Rusya'nın Brezilya'da yapılacak olimpiyat oyunlarıyla ilgili akıbeti belli oldu. Doping suçlaması nedeniyle Rusya'dan hiçbir atlet olimpiyatlarda yer alamayacak.

Erdoğan'ın Putin'e gönderdiği mektup sonrası Rusya'dan açıklama
Kremlin’den Erdoğan’ın Putin’e gönderdiği mektuba yanıt geldi. Kremlin’den yapılan açıklamada “Türkiye ile yeniden iyi ilişkiler istiyoruz ama öncelikle Ankara’nın belli adımları atması lazım” denildi.

''Rusya tarafından da benzer bir sinyal gelecektir''
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye ile Rusya ilişkilerine işaret ederek, “Görüş ayrılıklarımız devam edebilir. Asıl olan barışın tesis edilmesidir. Ümit ediyorum Rusya tarafından da benzer bir sinyal gelecektir” dedi.

-