Emre Uslu ile ilgili merak edilenler.


''Fuat Avni'' twitter hesabının kullanıcısı olduğu ileri sürülen Emre Uslu' nun eğitim ve çalışma hayatı hakkında bilgiler burada.

Emre Uslu (gerçek ismi: Emrullah Uslu), Türk emniyet amiri ve gazeteci, yazar.


1997 senesinde Polis Akademisi`nden mezun oldu. Komiser yardımcısı olarak Türk Emniyet teşkilatı içinde çeşitli birimlerde görev yaptı. Komiser rütbesine yükseldikten sonra ise EGM Terörle Mücadele Daire Başkanlığı`nda görev yapmaya başladı. Yüksek lisans eğitimini yapmak için ABD`deki çeşitli üniversitelerine burs başvurusu yaptı. Başvurusu içinUtah Üniversitesi tarafından olumlu yanıt alınca Emniyet Genel Müdürlüğü de kendisine iki seneliğine yurtdışı için `Pasif görev` izni verdi.

Yüksek lisans eğitimini gerçekleştirmek amacıyla 2001 senesinin ağustos ayında Amerika Birleşik Devletleri`ne gitti. Burs süresinin bitmesine rağmen Türkiye`ye dönmediğinden2003`ten bu yana her 3 ayda bir sürekli `Okyanus ötesi uçuş yapması sakıncalıdır` rapor gönderdiği iddia edildi. Akşam gazetesi köşe yazarı Oray Eğin tarafından Taraf gazetesinde "asker karşıtı yazılar yazdığı" gerekçesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü'ne şikayette bulunulduğu ve Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı bunun üzerine hakkında soruşturma başlattığı iddia edildi.


2005’te, Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü (İngilizce: Washington Institute for Near East Policy, WINEP), Uslu’ya ücret karşılığı yazı yazdırmaya başlar. İddiaya göre, İngilizcesi fazla iyi olmadığından, WINEP için yazdığı yazıları Utah’taki emekli bir CIA elemanı tarafından düzeltilir.

Kendi sitesinde yer alan bilgilere göre Washington DC’de bulunan Jamestown Foundation adlı düşünce kuruluşunda analist olarak görev yapmakta ve burada Türk siyaseti, Kürt sorunu ve terör konularında analizler kaleme almaktadır.

Bu açıklamalar yüzünden Önder Aytaç'ın Taraf gazetesinde ele aldığı yazıda Emre Uslu'nun "2007 akademik yılı sonuna kadar pasif görevli olarak izinli olduğu ve daha sonraki dönemde de geçirdiği bir kaza nedeniyle tedavi görmeye devam ettiği" ve "hakkında askeri soruşturma açılmadığını" belirterek bu iddiaları yalanladı.

Daha önceden de The New Anatolian gazetesinde köşe yazarlığı yaptıktan sonra şuan Taraf gazetesinde Açılım adlı köşede köşe yazarlığı görevini yapmaktadır.