Kanser başta olmak üzere pek çok ölümcül hastalığa sebep olan sigaradan kurtulmak için besinlere de başvurabilirsiniz. İşte sigarayı bıraktıran besinler...


Sigara bağımlıları bırakmak için her yolu deneyebiliyor. Uzmanlar ise sigara bağımlılığından kurtulmanın özellikle kafein oranı yüksek yiyecek ve içecekler, alkol ve kırmızı et tüketimini artırma gibi durumlarda zorlaştığına dikkat çekiyor. Bu durumlarda ise bazı yiyecek ve içecekler vücudu dengelemenize yardımcı olabiliyor.

İşte sigarayı bıraktıran o besinler...

Antioksidan etkisi olan bu üçlünün vücuda sağladığı C Vitamini sigaraya olan ihtiyacı azaltıyor.

Tam tahıllı öğünlerle beslenme

Tahıllarda bulunan E vitamini akciğer sağlığına destek verirken kandaki nikotin oranını da azaltıyor. Bu durum ise sigaraya olan ihtiyacın daha az olmasını sağlıyor.

Süt ve probiyotik yoğurt

Vücutta oluşan stres hormonunu azaltan süt, süt ürünleri ve probiyotik yoğurt tüketimi sigara içme isteğini de azaltıyor. Öte yandan bu besinlerin düzenli tüketimi akciğer sağlığı açısından da önemli bir yere sahip.

Domates

Domates, içeriğindeki likopen ile vücutta antioksidan etki yaratıyor. Bu etki sayesinde vücuttan zararlı maddeler kolaylıkla atılabiliyor.

Muz

Muzun içeriğindeki Potasyum ve B vitamini sigara bağımlılığının bir numaralı düşmanlarından. Potasyum ve B vitamini bağımlılık azaltma konusunda ciddi yardımcılardan biri.

Yulaf ezmesi, yabani yulaf

Nikotin bağımlılığını azaltan yulaf ezmesi ve yulaf, suda bekletildikten sonra tüketilirse etkisini daha çabuk gösteriyor.

Elma

Düzenli elma tüketimi akciğer sağlığını dengeleyerek vücudun hızlıca nikotinden temizlenmesini sağlıyor.

Lobelya

Aktif bir sentezleme maddesi olan Lobelya, nikotin etkisini de azaltmasıyla biliniyor.

Meyan

Yatıştırıcı etkisi olan meyan aynı zamanda balgam söktürücü olarak da kullanılıyor. Bu nedenle sigaranın vücutta bıraktığı olumsuz etkilerin hızlı bir şekilde yok olmasını sağlıyor.

Acı biber

Sigaranın içeriğindeki zararlı kimyasal maddelerin akciğerler ve solunum sistemine zararının önlenmesinde etkili olan acı biber, solunum sistemini duyarsızlaştırarak sigara bağımlılığını azaltıyor.

Sarı kantaron

Çay olarak tüketilen sarı kantaron, sigarayı bırakma kararının ardından yükselen stres hormonunu azaltıyor.

Ginseng

Kortizol hormonu seviyesini düzenleyen ginseng, sigara bırakma kararı alındığı günden itibaren vücudun bu duruma hazırlanmasını sağlıyor.

Kereviz, kabak, patlıcan, fasulye, salatalık, brokoli

Sigaranın tadını etkileyen bu sebzelerin düzenli tüketimi, sigaranın artık hoşunuza gitmemesini sağlıyor.

Nane

İçeriğindeki mentol sayesinde nikotin ihtiyacını azaltan nanenin düzenli tüketimi sigarayı bırakma konusundaki en iyi yardımcılardan.

Tere
Terenin solunum ve dolaşım sistemine olan faydası saymakla bitmiyor. Özellikle bronşları temizleme etkisiyle bilinen tere sigaranın önemli düşmanlarından…

Pancar

Düzenli pancar tüketimi, sigaranın etkilerini yok ederken, stresi de azaltma özelliğiyle sigarayı bırakma kararını destekliyor.

Ananas

Toksin atılmasına yardımcı olan ananas aynı zamanda içeriğindeki magnezyumla da vücut sağlığının dengelenmesine yardımcı oluyor.