Bu yıl adlarını sık sık duyacağımız sağlıklı baharatlar, içecekler ve besinler hangileri? Denemediyseniz bile bu yıl “sağlıklı bir yaşam” için deneyin. İşte beslenme trendleri...


Kemik suyu

Türk damak tadına yabancı değil, şimdi yurtdışında çok popüler. Araştırmalara göre bolca kaynatılan kemikten elde edilen “kemik suyu”, özellikle artrit ve eklem ağrılarına iyi geliyor.

Kombu çayı

Siyah ya da yeşil çay ile hazırlanan, mayalanmış bir içecek… SCOBY olarak bilinen, simbiyotik bir bakteri ve maya kültürü… İyi bağırsak bakterilerinin dengelenmesine yardımcı olan probiyotiklerle dolu olan bu fermente çay, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Doğu Asya'da ortaya çıkmış, 19’uncu yüzyılın başlarında Rusya üzerinden Almanya’ya ulaşmıştır.

Lahana turşusu

Doğal bileşikler içeren lakto-fermente lahana, kanserle mücadelede ve karın bölgesinin incelmesinde etkili. “Doğal' lahana turşusu, bağırsak yolunda sağlıklı florayı ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Ekstra saf zeytinyağı

Bir Akdeniz ülkesi olarak şanslıyız çünkü ekstra saf zeytinyağı gibi kalp sağlığı için muhteşem bir besin kaynağı olan bu sağlıklı yağ, ülkemiz sınırları içerisinde bolca var. Üstelik yemek kültürümüzün de demirbaşlarından.

Bitkisel protein

Hayvansal yağlar, kalp sağlığını olumsuz etkiliyor. Bezelye, yeşil mercimek ve diğer baklagiller ise yüksek miktarda bitkisel protein içeriyor. Ayrıca bu besinler; lif, vitamin ve mineral açısından da zengin. Bol bol tüketilmeli.

Sarımsak

Bakteri ve viral enfeksiyonlarda rol oynayan enzimleri bloke eden bileşik allicin sayesinde kalp sağlığında etkili. Anti-inflamatuar özelliklere sahip olan “sarımsak”, Türk mutfağının pek çok lezzetiyle de uyumlu.

Elma sirkesi


Elma sirkesi gibi kan şekerini kontrol etmeye yardımcı besinler ile az miktarda hücre bozulmasına karşı koruyucu tam yağlı süt ürünleri, beslenme trendlerinden. Konjuge linoleik asit (CLA) sayesinde kansere neden olan hücre bozulmasına karşı koruyucu özellikteki ürünler yükselişte.

Yoğurt ve kefir, probiyotiklerin yılı dersek yanlış olmaz

Probiyotikler, yararlı bakteriler sayesinde bağışıklık sistemine doping etkisi yapıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor.

Kuruyemişler

Fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişler kalp sağlığını korur; kanser riskini azaltır. İçerdikleri B ve E vitaminleri, magnezyum ve lifler sayesinde sağlıklı beslenme reçetelerinin ilk sıralarında yer alırlar. Yalnız çok fazla tüketmemeye dikkat edin.

Klorofil suyu

Bitkileri yeşil yapan ve güneş ışığından enerji üretmesine yardımcı olan pigmenttir, klorofil… İnsan vücudu için de yararlı. A, C ve E vitaminiyle yüklüdür ve vücudun temizlenmesini sağlar.

Acı kırmızı biber

Baharatlı biberler kapsaisin içerir ve ısı üreten vücut da daha fazla kalori yakar. Baharatlı yiyecekleri sofranızdan eksik etmeyin çünkü araştırmalara göre metabolizmayı yüzde 8 oranında artırıyor.

Zencefil

Özellikle tazesi, enflamasyonla mücadeleye yardımcıdır. Antioksidan, anti-inflamatuar ve antibakteriyel… Daha ne olsun. Tadından hoşlanmıyorsanız bile bu yıl denemeye ne dersiniz? Sağlığınız için…