Hamilelik belirtileri sonrası hamilelik testi yaptınız ve ardından mutlu haberle karşılaştınız artık ailenize yeni bir bebek dahil edeceksiniz. Daha keyifli olsa da ilk aşamada bebek kıyafetlerine bakmayı bir kenara bırakın. İşte hamilelikte beslenme tüyolarından, hamilelik sürecini nasıl geçireceğinize dair bilinmesi gereken hafta hafta hamilelik dönemi hakkında her şey...


Hafta hafta hamilelik sürecinde annelik duygusunun başlaması ve evreleri hakkında bilinmesi gereken her şeyi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünden Op. Dr. Herman İşçi anlattı.

Hamilelikte 4'üncü ve 8'inci hafta Gebeliğin ilk aylarındaki bulantı kusmalar anne adaylarının büyük çoğunu etkiler. Hatta gebelerin yarısında hayat kalitesini çok bozacak, diyet ve ilaç kullanımını gerektirecek ağırlıkta olabilir. İştah sapmaları, olmadık şeyler isteme, aşermeler aslında bu durumun en hafif formudur. Şiddetli bulantısı olan bir gebenin ekranda gebelik kesesini görmesi onun dayanma gücünü artırır.

Anne adaylarını en duygulandıran anlardan biri de bebeklerinin kalp atımlarını duydukları andır. Bulantılarla geçen zahmetli iki haftanın sonlarında embrio görülmeye başlar. Ultrason cihazının gücü bu günlerde kalp seslerini algılar.

Ara kontrollerde alınan kilolar, ciltteki değişiklikler, normal hayatta karalar bağlatan gebeliğe bağlı bir çok değişiklik ya da olumsuzluk çoğunlukla önemsenmez. Gebe için bebek hızla büyüyor, kolu bacağı görülüyor, hatta küçük hareketler yapıyordur, ki zaten önemli olan budur.

Hamilelikte 12'inci hafta Halk arasında ikili tarama testi denilen zamanda ki gebeliğin üçüncü ayında, annelik duygusallığı en doruk noktasına ulaşır.

Gerçekten de bebek artık her şeyiyle seçilebilmektedir. Bu haftalardan sonra zaman anne adayı için gerçekten bitmek bilmez. Bebeğin tekrar değerlendirileceği dördüncü aya kadar günler iple çekilir.

Anne adayları eşlerine henüz sözel olarak ifade etmeseler de doğum yerini, şeklini, bebek odasını, gönderecekleri anaokulunu şimdiden düşünmeye başlarlar. Hormonal çalkalanma anne adayı için çok olumlu bir hayata bağlılık sağlasa da baba adayının bunu anlamaya çalışması pek mümkün değildir.