Tatilcilerin tercihleri arasında artık kıyı kentleri popülerleşiyor. Şehir tatilleri tercihi geçen yıl yüzde 15 oranında artış oldu. Böylelikle hem plaj keyfi hem şehir turu mümkün olabiliyor.Barcelona Bir plaj yetmez. Burada güneşlenmek ya da denizinde serinlemek için 7 plaj sizi bekliyor. Barcelona dünyadaki tüm şehirler arasında son 30 yılda turizm konusunda en büyük ilerlemeyi kaydetti. 1990'da 1,7 milyon olan turist sayısı 2016’da 17 milyona ulaştı.


San Sebastián Bask kentinde de birçok plaj mevcut. En ünlüsü La Concha koyunda yer alıyor. Koy adını ‘midye’ anlamına gelen şeklinden alıyor. Güneş aşıkları burada 40 metre genişliğindeki plajın tadını çıkarabilir. Sörfçüler ise dalgalarıyla ünlü La Zurriola plajını tercih ediyor.


Nice Deniz, güney Fransa kenti Nice’e sırtını nazik bir kıvrımla dayamış. Plaj ünlü Promenade des Anglais bulvarı boyunca uzanıyor. Bulvar yedi kilometre uzunluğunda. Baie des Anges (Melekler Körfezi) küçük çakıl taşlarına rağmen güneşlenmek için cazip görünüyor.


Marsilya Fransa kentinde sıcaklıklar yazın 30 dereceyi aştığında, serinlemek için en yakın yer Plage des Catalans. Yürüyüş mesafesindeki plaj, eski limanın hemen yakınında. Fransa’daki pek çok kumsalda olduğu gibi giriş ücreti isteniyor. Kentin yakınlarındaki kayalık koylarda yer alan küçüklü büyüklü bir çok plaj hem ücretsiz hem de daha popüler.Trouville Trouville’deki plaj, Normandiya’nın en güzel yerlerinden biri. Sadece kumunun kaliteli olmasından değil. Trouville, Fransa’nın ilk sahil belderinden biriydi. 19. yüzyılda turistler için ahşap bir rıhtım ve bir çok lüks yazlık köşk inşa edildi. Yazar Marcel Proust tatillerini ünlü ‘Kayıp Zamanın İzinde’ romanından izler bulabileceğiniz bu kentte geçirirdi


Lahey Lahey’de şehir merkezinden plaja 15 dakikada sorunsuz bir şekilde ulaşılıyor. Scheveningen bölgesi, zamanla küçük bir balıkçı köyünden Hollanda’nın en büyük sahil beldesine doğru gelişti. Gezinti yerleri, rıhtımı ve tarihi Kurhaus oteliyle üç kilometre uzunluğundaki plajın bu gelişimi sürpriz olmadı.