Denizaltından uçağa, tanktan uçan daireye kadar her şeyi kendi imkanlarıyla üretebilen bu adamların azmine hayran kaldık. Çinli amatör mucitlerin çılgın araçları karşınızda.


Hemen her şeyin üretiminin yapıldığı Çin'de insanların bu durumdan etkilenmemesi beklenemezdi. Sizler için hazırladığımız bu dosyada sadece kendi imkanlarıyla, sağdan soldan topladıkları, hurdadan buldukları veya kendi satın aldıklarıyla denizaltı, uçak, tank ve hatta uçan daire bile yapan enteresan insanları göreceksiniz. İşte karşınızda Çinli amatör mucitlerin çılgın araçları.


Balon Shangqui şehrinde yaşayan çiftçi Shi Songbo her zaman uçma hayaline sahip biri olduğunu ve bu balonu da onun için yaptığını söylemiş. 23 metre uzunluğunda ve 10 metre yüksekliğindeki bu balon için yaklaşık 135.000 TL harcamış. İlk deneme uçuşunda da 500 metre yükseklikte 2 saat boyunca uçmayı başarmış.


Denizaltı Çin'de kendi denizaltısını yapmaya çalışan çok kişi var. Zhang Wuyi de bunlardan biri. 4,6 metre uzunluğundaki bu denizaltı küçük bir yattan alınan parçalarla 25 günde yapılmış. Zhang'ın iddiasına göre bu denizaltı su altında 20 km/saat hız yapabiliyor ve 10 saat gidebiliyor.


Yarış Arabası Taizhou şehrinde polis tarafından gece yarısı yakalanan bu araba Zhu Runqiang adlı bir yarış meraklısının eseri. F1 araçlarına benzer bir şey yapmak isteyen Zhu, bu hayalini gerçekleştirmiş. Ehliyeti olmayan Zhu yakalanmamak için test sürüşlerini gece yaptığını söylemiş. Ancak bu durum yakalanmasına ve para cezası almasına engel olamamış.


Uçan Daire Belki de listemizdeki en tuhaf araç bu. Wuhan şehrinden Shu Mansheng adlı çılgın çifti 8 adet motoru 4 metre çapındaki daireye yerleştirerek bir uçan daire yapmış. İşin daha da ilginci bu aracın 30 saniye boyunca yerden 2 metre yüksekte uçabilmesi.


Lamborghini Çin biraz da sahte ürünleriyle meşhur. Bunun en dikkat çekici örneklerinden biri ise 10 yılı aşkın süredir otomobil tamiriyle uğraşan Wang Jian'ın kendi yaptığı Lamborghini. Her zaman kendisi için bir özel bir araba yapmayı hayal ettiğini söyleyen Wang, sonunda tamamen kendi çabasıyla br Lamborghini Reventon yapmış.