Hemen hemen herkes göz altlarındaki morluklardan şikayet eder. Normalde göz altı morluğu gibi bir sıkıntısı olmayan insanlar bile birkaç gün uykusuz kaldığında veya uzun saatler boyunca bilgisayar başında çalıştığında yorgunluk hemen gözlere yansır. Bu durum dışında göz altı morluğunun bir çok nedeni olabilir. İşte bunlardan bazıları;Yüzün yapısı İçe çökük göz yapısına sahip yani çukur göz yapısına sahip kişilerde göz altlarına gölge düşen. Göz altları olduğundan daha koyu görünür. Bu durumda kadınlar, göz altı kapatıcılarını gönül rahatlığıyla kullanabilir.


Uyku sorunu Yeterince uykuya zaman ayıramadığınız günlerde yüzünüz soluklaşırken göz altlarınız daha da koyu görünür. Üstelik, bu gibi durumlarda göz altı morluklarına göz altı torbaları da eşlik eder. Gözlerinizin altı uzun zaman bilgisayara baktığınızda da morarabilir.


Hiperpigmentasyon sorunu Cilde rengini veren melanin maddesinin vücut tarafından gereğinden çok üretilmesi halinde, cilt renginde lekeler veya koyuluklar oluşur. Melaninin vücutta neden fazla üretildiği ise genetik faktörler, güneş ışınları, hormonal değişiklikler ya da ciltte iltihaplanma gibi farklı nedenlere bağlı olabilir.


İlaçlar Bazı ilaçlar kan damarlarının genişlemesine yol açar ve bu da göz altında morluklara neden olur. Bu bölgedeki derin hassas olduğundan dolayı, kan akışının artması deri altından görünür hale gelir. Yüksek tansiyon ilaçları bu ilaçlara örnek olarak verilebilir.


Sinüzit / Astım Astım hastasıysanız ya da alerjiniz varsa, göz altında bu bölgenin etkilenmesinden dolayı göz altında morluklar oluşabilir. Sinüslerdeki tıkanıklık ya da burun tıkanıklığı da göz ve burun arasındaki damarları genişletebilir, kan toplanmasına neden olur ve böylelikle bu damarlar daha koyu görünürler.


Yaşlılık Yaşlandıkça göz altlarındaki deri de hassaslaşır ve bu da göz altındaki halkaların daha koyu görünmesine neden olur. Kırışıklıklar ve deri sarkması da göz altlarında gölgelenmeye ve bu bölgenin daha koyu renkte görünmesine neden olabilir.