Bugün 3.7830 seviyesi görerek rekor kıran dolar/TL ve 4.0119 seviyesini görerek rekor kıran Euro/TL Merkez Bankası'nın hamlesi sonrası geriledi. Dolar/TL 3.75 , Euro/TL ise 3.97 seviyesinin altına geriledi.


Rekor üzerine rekor kıran dolar ve euro Merkez Bankası'nın adımı sonrası geriledi. Dolar/TL en yüksek 3.7830 seviyesini görerek rekor kırarken açıklama sonrası 3.75 seviyesinin altını gördü. Kur saat 14.35 itibari ile 3.7610 seviyesinden işlem gördü.


4.0119 seviyesini görerek yeni zirvesine ulaşan Euro/TL ise Merkez Bankası'nın hamlesi sonrası 3.97 seviyesine geriledi. Kur saat 14.35 itibari ile 3.9790 seviyesinden işlem gördü.

Bankacılar dün TL'de negatif ayrışma için belirli bir haber ya da gelişme olmadığını, negatif ayrışmayı mevcut gelişmelerin oluşturmaya devam ettiğini söyledi.

MERKEZ BANKASI'NDAN YENİ HAMLE

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yaptığı yazılı açıklamada piyasalarda gözlenen aşırı oynaklığın yakından takip edildiğini, ekonomik temellerden uzaklaşan sağlıksız fiyat oluşumlarına karşı gerekli tedbirlerin alınacağını açıkladı.

Bu çerçevede TCMB bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasası'nda bankaların borç alabilme limitlerini 11 Ocak'tan itibaren toplam 22 milyar TL'ye düşürdü.


Yabancı para zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indiren TCMB, bu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 1.5 milyar dolar ilave likidite sağlanmış olacağını açıkladı.

TCMB, "Piyasalardaki gelişmeler yakından izlenmekte olup, gerekli görülmesi halinde, ülkemizde fiyat istikrarını ve finansal istikrarı korumak üzere ilave adımlar atılabilecektir" dedi.

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

Kapitalfx Müdür Yardımcısı Enver Erkan, "Son iki TRY’de yaşanan değer kaybı %3,5’a yaklaşmıştır. Bu kapsamda TRY, diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif bir ayrışma içindedir. Aslında TRY’de son iki gündeki değer kaybının nedenleri ile, Kasım’dan bu yana süregelen değer kaybının ana nedenleri birbirinden farklı değildir. En başta, Anayasa değişikliği merkezinde oluşan siyasi tansiyon ve bu çerçevede oluşan politik belirsizliğin piyasalara bir negatiflik kattığını belirtelim. Bunun yanında; son dönemde güvenlik riskine doğru evrilmiş jeopolitik riskler geniş resimde Türkfinansal varlıklarını rahatsız etmektedir. Bunun yanında; Fitch’in ay sonunda yapacağı değerlendirmede ciddi bir not indirimi riski söz konusudur. Kredi derecelendirme kuruluşlarının tutumları, son değerlendirmelerden sonra geçen birkaç ay içerisinde daha da negatifleşmiş görünüyor. Nitekim; Moody’s’in geçtiğimiz gün bankacılık sektörü ile ilgili yaptığı olumsuz değerlendirmeler bunu göstermektedir. Bunun yanında; Türkiye’de enflasyonun yükseliş trendine girmiş olması ve önümüzdeki aylarda da yükseleceği beklentisi gözlerin Merkez Bankası’na çevrilmesine neden olmaktadır ve bu çerçevede Merkez Bankası’ndan henüz bir faiz aksiyonu sinyali gelmiyor olması TRY’nin değer kaybında etkin olan bir diğer iç faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Reel faiz negatifte kaldığı sürece de bu eğilimin böyle devam etmesi beklenebilir" şeklinde belirtti. Erkan şunları ekledi: