Trakya Kalkınma Ajansı‘nın desteği ve Kırklareli Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülen Trakya Turizm Rotası projesi, Trakya bölgesi turizm noktalarının ortak tanıtımını yapmayı ve bölgenin gelişmesine katkı sağlamayı hedefliyor. Fotoğraflar: Trakya Turizm Rotasıİğneada İğneada; Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde bulunmaktadır. Karadeniz’in en batı ucundan başlamak üzere 20 kilometre uzunluğunda kesintisiz, geniş̧ bir kumsala sahiptir. Koruma altına alınmış olan yedi gölü, zengin orman varlığı, eşsiz manzarası ve lezzetli balıkları ile ilgileri üzerine toplamaktadır. Trakya topraklarındaki bu tatil beldesi sahip olduğu özellikler bakımından; doğa fotoğrafçıları, kampçılık ve çeşitli doğa aktiviteleri ile ilgilenenler tarafından oldukça rağbet görmektedir. İçerdiği çeşitli göller sayesinde; sazan, kızılkanat, levrek ve kefal gibi zengin bir balık yelpazesine sahiptir.


Dupnisa Mağarası Dupnisa Mağarası, Kırklareli’nin yaklaşık 50 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Sarpdere Köyü’nün 6 kilometre güneyinde yer almaktadır. Istranca (Yıldız) Dağları’nın 1031 metrelik yükselti ile en yüksek tepesi olan Mahya Dağı’nın eteklerinde yer alan Dupnisa Mağarası, 180 milyonluk bir tarihe sahiptir. Dupnisa Mağarası iki katlı olup Kuru Mağarası, Kız Mağarası ve Sulu Mağarası olmak üzere üç mağaradan oluşmaktadır. Toplam uzunluğu 2720 metre olup Türkiye’nin en uzun mağaraları arasında yer almaktadır. İçerisinde bulunan yer altı nehri Dupnisa Mağarası’nın sahip olduğu etkileyici özelliklerinden biridir. Sahip olduğu sarkıt ve dikitleri ile de ilgi görmektedir.


Limanköy Limanköy, Kırklareli’nin İğneada beldesine bağlıdır. Oldukça etkileyici bir doğaya sahiptir. 150 yıllık bir tarihe sahip olan Limanköy, ilginç bir kuruluş̧ hikayesine sahiptir. Bu hikayeye göre; 150 yıl önce Romanya’dan göç eden bir topluluk buradan geçmektedir. Burada da fenerle ilgilenen sadece bir kişi yaşamaktadır. Bu adam burada yalnız olduğu için Romanya’dan göç eden bu topluluğu burada yaşamaları için ikna etmiştir ve birlikte Limanköy’ü kurmuşlardır. Dünya’da bulunan 3 longoz ormanlarından biri olan İğneada Longoz Ormanları, buraya oldukça yakındır.