Hepimiz ‘geleneksel’ olarak bu ritüelleri yapıyoruz. Peki damada tuzlu kahve verilmesi, ölü evinde helva pişirilmesi, doğum gününde pasta kesilmesinin ‘neden?’ yapıldığını hiç merak ettiniz mi? İşte sıradan geleneklerin tarihi…Cenaze evinde neden helva yapılır? Bir evde ölüm gerçekleştiğinde irmik ya da un helvası kavurmak için hazırlıklar hemen başlanır. Aslında bu geleneğin temeli Orta Asya Türk inancına dayanıyor.


Orta Asya Türkleri’nde unu ya da irmiği kavurma esnasında çıkan kokunun ölünün ruhuna gittiğine inanılırdı. Koku ölünün ruhuna giderken kalan helvanın hanede bulunan insanları beslediğine inanılır. İslam inancında ise; ölen kişinin kabir azabı hafiflesin gibi temennilerle helva pişirilir.


Nikahtan sonra neden nikah şekeri verilir? Bademli rengarenk nikah şekerlerini bilmeyen yoktur. Bu gelenek aslında Japonya ve Çin arasındaki savaşta ortaya çıktı. Savaşın son bulmasını isteyen Budist rahipler, askerlere şeker dağıtarak hem savaşa engel olmuş hem de iki toplum arasındaki evliliklere de neden olmuştur.


Orta Doğu ülkelerinde nikahta badem şekeri sunma geleneği ise evlilikteki acı tatlılığı anlatmak için kullanılıyor.


Damada neden tuzlu kahve verilir? Evlilik sürecinin erkeği en zorlayan kısımlarından biri de tuzlu kahve. Aslında damada verilen tuzlu kahvenin nedeni eski zamanlara dayanıyor. Eskiden görücü usulü evliliklerde genç kızın damadı beğenip beğenmediğinin göstergesi Türk kahvesi idi.Gelin adayı gelen damat adayını beğenmiyorsa, kahvesini tuzlu; gelin adayı damat adayını beğeniyorsa kahvesini şekerli yapardı. Bir şekilde gelin adayının mesaj verdiği bu ritüel günümüzde damat adayının sadakati ve gelin adayını ne kadar sevdiğinin göstergesi olarak tuzlu kahveyi gayet normal bir şekilde içmesi şeklinde yorumlanıyor.


Yeni doğum sonrası neden lohusa şerbeti verilir? Doğum yapan bir kadının evine gidildiğinde lohusa şerbeti içmeyen yoktur. Daha faydalı ya da bilinen diğer içecekler olmasına rağmen lohusa şerbetinin verilme nedeni ise Türklerin eski inançlarına dayanıyor.