Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Sağlık İstatistikleri Raporu'na göre Türkiye'de ölümlerin en büyük nedeni dolaşım sistemi hastalıkları. İşte raporun detayları...Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Sağlık İstatistikleri Raporu yayımlandı.


En çok dolaşım sistemleri hastalıkları öldürüyor Medimagazin'in aktardığına göre raporda yer alan 'ana tanı gruplarına göre ölüm nedenleri' karşılaştırmasında, dolaşım sistemi hastalıkları yüzde 40.25 ile ilk sırada yer alıyor.


Dolaşım sistemi hastalıklarının ölüme neden olma oranı kadınlarda yüzde 44.31 olarak belirlendi.


Dolaşım sistemi hastalıklarının ölüme neden olma oranı erkeklerde yüzde 36.85 olarak belirlendi.


Vücuttaki her hangi bir dokunun anormal büyümesi (Neoplazmalar) ölüme neden olmada yüzde 20.04 ile ikinci sırada yer alıyor.


Solunum sistemi hastalıkları ise yüzde 11,10 ile en sık ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada yer alıyor.


Solunum sistemi hastalıkları en çok erkekleri öldürüyor Neoplazmalar ve solunum sistemi hastalıklarından kaynaklı ölümler erkeklerde daha çok görülüyor.


En çok erkekler trakea, akciğer ve bronş kanseri oluyor Raporda yer alan bir diğer konu ise erkek ve kadınlarda görülen kanserlerin sıklığı.


En sık görülen 10 kanser türü arasında yapılan karşılaştırmada, erkeklerde en fazla görülen kanser türü yüzde 21.1 ile trakea, akciğer ve bronş kanserleri. Prostat kanserleri yüzde 12.,7 ile ikinci sırada yer alırken, üçüncü sırada ise yüzde 9.3 ile kolorektal kanserler bulunuyor.


Kadınlar en çok meme kanseri oluyor Kadınlarda görülme sıklığı en fazla olan kanser türü ise yüzde 24.9 ile meme kanseri olurken, ikinci sırada yüzde 12 ile tiroid kanseri, üçüncü sırada ise erkeklerde de olduğu gibi kolorektal kanserler yer alıyor. Kolorektal kanserlerin kadınlarda görülme oranı ise yüzde 8.