Uzmanlar sigarayı bırakmak için nikotin sakızı kullananları uyarıyor, sigarayı bırakacağım derken nikotin sakızı bağımlısı olabilirsiniz.Yeni yıla girerken pek çok kişi için yapılacaklar listesinin başlarında sigarayı bırakmak geliyor. Ancak uzmanlar sigarayı bırakmak için kullanılan yöntemlerin de bağımlılık yaratabileceği uyarısında bulunuyor.


Yeni yıl hedeflerinden belki de en yaygını, 'sigarayı bırakmak'. Sigarayı bırakmak isteyen birçok kişi bağımlılıklarından kurtulmayı kolaylaştırmak için nikotin içeren ürünler kullanmayı seçiyor. Bu ürünlerden biri de nikotin sakızı. Peki, nikotin sakızı gerçekten işe yarıyor mu?


Alman Bağımlılık Sorunları Merkezi'nin verilerine göre, nikotin içeren ürünlerin desteği ile sigarayı bırakmaya çalışanların başarı oranı placebo kullananlara oranla 1,5 ila 2,5 kat daha yüksek.


Nikotin sakızı, sigara gibi bağımlılık yapıyor mu? Uzun yıllar boyunca sigara kullanan bazı tiryakiler, sigarayı bıraktıktan sonra bu kez nikotin sakızı bağımlısı olduklarından yakınıyor.


Alman Bağımlılık Sorunları Merkezi, nikotin sakızı bağımlılığının oldukça düşük bir risk olduğunu belirtiyor. Ancak uzmanlar nikotin sakızlarının sadece 5 ila 12 hafta boyunca kullanılmasını öneriyor. Nikotin sakızlarının 2 ve 4 miligram nikotin içeren tipleri bulunuyor. İçilen her sigara ile ise 0,5 ila 1,5 miligram nikotin kana karışıyor.


Bağımlılık Araştırmaları ve Tıbbi Bağımlılık Bölümü Başkanı Anil Batra bağımlılık potansiyelinin genelde nikotinin beyine ulaşma hızıyla orantılı olduğunu kaydediyor.


Münih Ludwig-Maximilian Üniversitesi Tütün Bağımlılığı Ünitesi'nden Tobias Rüther de 'Bağımlılık maddesi beyne ne kadar çabuk ulaşırsa, bağımlılık potansiyeli o kadar yüksek oluyor' açıklamasını yapıyor.


Nikotin bandı 15 dakika sonra etkili olmaya başlıyor ve etkisi saatler sürüyor. Burundan alınan nikotin spreyi, akut nikotin yokluğu hissinde kullanılıyor ve çok çabuk etki ediyor. Nikotin sakızının etki etmesi ise 5 ila 7 dakika sürüyor. Sigaranın etki hızına ise henüz hiçbir nikotin ürünü ulaşabilmiş değil.