İnsanların en iyi dostu hayvanlar, sadece günlük hayatta değil, sağlık ve bilim alanında verdikleri hizmetlerle de önemli bir yere sahiptir. Uzay yolculukları da bunların başında geliyor. Tarihte, bir çok hayvan deneme amaçlı uzaya gönderilirken, bunlardan bazıları dakikara içerisinde hayatını kaybederken bazıları hayatta kalmayı başardı. İşte birçok insandan önce uzay yolculuğunu tamamlamış hayvanlar;İlk kez 1957 yılında gönderildi Dünyanın yörüngesine ilk kez 1957 yılında bir canlı gönderildi.


Laika Laika adlı köpek başıboş bir sokak köpeği olmasına karşın kendisiyle birlikte elemeye giren diğer iki eğitimli rakibini geride bırakmayı başardı.


Birkaç saat sonra hayatını kaybetti Fırlatmadan birkaç saat sonra hayatını kaybetse de Laika’nın yaptığı yolculuk, canlı bir yolcunun uzay mekiğinden sağ çıkabileceğini ve yer çekimsiz ortama dayanabileceğini gösterdi.


Uzay köpekleri Fotoğrafta SSCB Bilimler Akademisi’ndeki bakıcılar uzay programındaki köpekleri tanıtırken görülüyor.


Uzay köpekleri 1950’li ve 1960’lı yıllarda Ruslar uzaya en az 57 kez köpek gönderdi.


Çoğu birden fazla kez gitti Ancak uzaya fırlatılan köpeklerin sayısı aslında daha az, çünkü pek çok hayvan birden fazla kez gönderilmişti.Küçük Adam Fotoğrafta, katılacağı uzay uçuşundan önce yapılan eğitim alıştırmaları sırasında kapsüle bağlanmış bir sincap maymunu görülüyor.


15 dakikalık fırlatma Küçük Adam adı verilen bu maymunun benzer bir eğitim sürecinden geçen “yoldaşı” Gordo, 1958 yılında yerden 500 km yüksekliğe ulaşan 15 dakikalık bir fırlatmaya katılmıştı.


Denize çakıldı Gordo dünyaya sağ salim döndü ancak iniş sırasında uzay aracının paraşütü açılmadı ve denize çakıldı.


Kapsülü bulunamadı Gordo'nun kapsülü bulunamadı.


Onlar ilk yolculuktan sağ çıktı Uzaya yaptıkları ilk yolculuktan sağ çıkmayı başaran iki maymun, Able ve Baker, NASA’nın basın toplantısında kameralara poz veriyor.