Doğru bildiğimiz yanlışlar ve yemek kültürümüzle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Karatay, birbirinden ilginç konulara değindi.


D vitamini için öğlen güneşe çıkın Gölgenin en kısa olduğu zaman yani öğlen vakti güneşlenmek vücudun D vitamini üretmesini sağlıyor. 20 dakika kadar güneşte kalmak vücudun bu vitamini üretip kışın hastalanmamanızı sağlayabilir.

Ev yoğurdunun faydaları


Neden sakatat yemeliyiz? Çocuklar yemek yemeye başladığından itibaren sakatat verilebilir. Çocuğu zorlamadan her şey yedirilebilir. Kemik ve kas gelişimi için sakatat oldukça faydalı.


Soğan yemeliyiz çünkü... Soğan, doğal karbonhidrat içeriyor. Toprağın içinde yetiştiği için E vitamini ve birçok mineral mevcuttur. Soğan doğal antibiyotik deposudur.


Turşunun faydaları Evde yapılan turşuda bol miktarda probiyotikler mevcut. Bu probiyotikler bağışıklık sistemini ve bağırsaklardaki dost bakterileri geliştiriyor.


Lahmacun en sağlıklı fast food Lahmacun, içine konulan malzemelere göre oldukça sağlıklı olabilir. İçinde karbonhidrat, protein, sebze bulunuyor. Oldukça sağlıklı bir bileşim.

Hastalanmamak için neleri yemeliyiz?

Karatay'ın sağlıklı içeceği Cana Karatay'ın önerdiği sağlıklı içecek tarifi: 1 sürahi su, dilimlenmiş 1 limon, 1 tutam taze nane, 1 çubuk tarçın.