Dicle Üniversitesi Havacılık Kulübü (DÜHAVK) öğrencileri, fiyatı 4-5 bin TL olan insansız hava aracının maliyetini bin 500 TL'ye düşürdü. Kaynak: İHADÜHAVK Başkanı Veysel İpek, Diyarbakır'da havacılık alanında büyük mesafe alındığını ve el yapımı uçak ürettiklerini belirterek, destek verilmesi durumunda kentte drone üretiminin yapılabileceğine dikkat çekti. DÜHAVK öğrencileri bir başarıya daha imza attı. Katıldıkları fuarlarda çalışmalarıyla büyük ilgi gören öğrenciler, piyasada fiyatı 4-5 bin TL olan insansız hava aracının maliyetini bin 500 TL'ye kadar düşürdü.


DÜHAVK Başkanı Veysel İpek, 5 yıldır aktif olarak faaliyette olduklarını belirterek, kentte havacılık anlamında güzel işler yaptıklarını ve büyük mesafeler aldıklarını kaydetti. Son zamanlarda makineleşme adına güzel çalışmalar yaptıklarını dile getiren İpek, model uçakları strafor denilen köpükten yaptıklarını ve kendilerinin şekillendirdiğini anlattı.


Yaptıkları uçakların aerodinamik yapısını kendilerinin verdiğine dikkat çeken İpek, 'Uçaklarımız el yapımı oluyor. Çalışmalarımızda ekonomik olduğu için köpük kullanıyoruz. Hazır bir drone almak isterseniz piyasada 4-5 bin liraya mal oluyor ama biz aynı özellikte bir drone yaptığımızda kumanda dahil bin 500 liraya mal ediyoruz. Bin 500 TL, bir drone için çok ekonomik. Yarın öbür gün bunun satışını yapabilecek bilgi ve donanıma da sahibiz. Seri üretim konusunu Rektörümüz Prof. Dr. Talip Gül ile görüştüğümüzde bu projeye destek verebileceklerini belirttiler' dedi.


Diyarbakır'da güzel çalışmaların yapıldığını anlatan İpek, 'Diyarbakır'da oluşan o kötü atmosferin yanında yapabileceğimiz çalışmaları göstererek kendimizi kanıtlayabiliriz. Yani sadece Diyarbakır'da toplumsal olaylar olmuyor, bilimsel çalışmaların yanında havacılık alanında çok güzel mesafeler kat ettik. Gerekli makine ve teçhizatlarımız sağlanırsa Diyarbakır'da kesinlikle drone üretimi yapılabilir' diye konuştu.


Drone denince insanların aklına polisiye tarzı şeyler geldiğini aktaran İpek, 'Drone ile birçok şey yapılabilir. Örneğin ünlü biz pizza şirketi, pizza dağıtımını bunlarla yapmaya başlamıştı. Bazı şirketler kargo dağıtımında bu araçları kullanıyor. Örneğin havadan ilaçlama olsun, bazı tarlaların ürün verimliliğinin kontrol edilmesinde olsun, gerek ilk yardım, arama kurtarma gibi faaliyetlerde olsun drone kullanılabiliyor.' dedi.