Sağlıklı beslenmeye özen gösteren biri, tükettiği yağlarla ilgili bilgi sahibi olmalı. İşte hem sevdiğimiz hem de korktuğumuz besinler grubunda yer alan yağlarla ilgili bilmemiz gerekenler.Sağlıklı beslenmeye önem verenler ‘yağlar’ ile ilişkisini seviyeli tutan kişilerdir.Çok seçici olan bir insan, eğer kilosuna dikkat ediyor veya sağlıklı bir mutfaktan beslenmeye özen gösteriyorsa evine soktuğu yağı da bilir, yemeklere koyduğu yağı da.


Yağ kilo aldırır mı? Yağlar hem sevdiğimiz hem de korktuğumuz besinler grubuna giriyor.


Yağ kilo aldırır mı? Kilo aldığımızda yağ oranımız artıyor. Peki sadece yağlı besinler mi bize kilo aldırıyor? Hayır. Kilo almanın dengesiz beslenme, yetersiz ve düzensiz beslenme, karbonhidrat veya proteinin gereğinden fazla alınıyor olması, fazla şeker ve hareketsizlik gibi onlarca nedeni var. Yani sadece ‘yağlı’ beslenmek tek başına sebep değil.


Yağsız diyet zayıflatır mı? Eğer kilo vermek istiyorsanız vücudunuza ihtiyacı olanları vereceksiniz.


Yağsız diyet zayıflatır mı? Yani yeteri kadar yağ, protein, karbonhidrat ve sıvılar...


Yağsız diyet zayıflatır mı? İhtiyacı olan yağ miktarı kişiye göre değişir ama yağsız diyetler daha hızlı yağ yakımını sağlamaz.


Susamyağı tok tutar Susamyağını çok kullanmıyoruz ama susam kullanıyoruz. En çok sevdiğimiz simidin üzerindeki susamları temizleyip daha hızlıca zayıflayacağını zannedenler...


Susamyağı tok tutar O susamları yerseniz daha uzun süre tok kalacaksınız ve damarlarınıza iyi gelecek bir yağ almış olacaksınız; haberiniz olsun.


Kuruyemişlerdeki yağlar Beyin, kalp ve damar sağlığı deyince kuruyemişlerde bulunan yağlar bize dost yüzünü gösteriyor.


Omega 3 Kuruyemişlerde, ketentohumunda ve balıkyağında yüksek miktarda Omega 3 bulunuyor.


Kuruyemişlerdeki yağlar Omega 3, beynimizin yaşlanmasını önlüyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ancak, kuruyemişlerin kalorileri düşük olmadığı için porsiyon konusunda dikkatli olmak gerekiyor.


Zeytinyağı sağlık demektir Zeytinyağı varken başka yağ yemek düşünülemez” dense de işin aslı böyle değil.


Zeytinyağı sağlık demektir Ege’de herkesin kolaylıkla ulaşabildiği zeytinyağına ülkemizin her yerinde aynı fiyata, aynı kalitede ulaşılamıyor.


Zeytinyağı sağlık demektir Zeytin yönünden zengin olan bir ülkede zeytinyağı yüksek fiyatlarla satıldığından sofralarda edindiği yer de zayıf oluyor.


Zeytinyağı sağlık demektir Zeytinyağı vücudumuzun da sevdiği bir yağ, kalp ve damarla çok iyi anlaşıyor.


Doymuş yağlara dikkat Doymuş yağlardan uzak durmak önemli Doymuş ve yapay yağlardan uzak durmaya özen gösterin.


Doymuş yağlara dikkat Kilo alımına ve kalp damar hastalıklarına sebep olan yağlar, hayvansal ürünlerin içindeki doymuş yağlardır.


Doymuş yağlara dikkat Süt, yoğurt, ayran, et, balık, tavuk gibi hayvansal ürünlerin en yağsız olanlarını tercih etmelisiniz.


Doymuş yağlara dikkat Light süt ürünlerinin içine katkı maddeleri, koruyucular eklenmiyor. Sadece içlerindeki doymuş yağlar alınıyor. Bu sebeple az yağlı süt ürünleri yağlı olanlara göre daha sağlıklıdır!


Margarinler tehlikeli mi? Eskiden margarinler doymuş yağ bakımından çok zengindi. İçeriğindeki yağlı süt nedeniyle kolesterolü de yükseltiyorlardı.


Margarinler tehlikeli mi? Son yıllarda margarinlerin içeriği değişti. Artık içlerinde doymuş yağ yok, kalorileri daha düşük ve trans yağ yok. Bu da margarinlerin eskisi gibi olmadığını yani tüketilebilir olduğunu gösteriyor.


Yağı nelerden alıyoruz? Zeytin, zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı, kanola yağı, palm yağı, margarinler, meyveler (avokado), ketentohumu, vb...(Habertürk)


Yağı nelerden alıyoruz? Hayvansal gıdalar,