Halk arasında ‘mide gribi’ olarak adlandırılan viral gastroenterit, özellikle mide ve bağırsakları etkileyerek halsizlik ve kusmayla kendini gösteriyor. Özellikle küçük çocuklarda, yaşlılarda ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde çok ciddi sorunlara yol açabilen hastalık, kolayca bulaşabildiği için büyük salgınlara da neden olabiliyor.Mide gribi Mide gribi, nörovirüsler yoluyla bulaşan viral gastroenterit’e halk arasında verilen isimdir. Virüsün neden olduğu enfeksiyon, özellikle mide ve bağırsakları etkiler.


Mide gribi Hastalık süresince kişi kendini halsiz hisseder ve sürekli kusar. Hastada düşük ateş, karın ve eklem ağrısı da görülebilir. Hastaların yüzde 30’unda hiçbir semptom görülmeyebilir ama hasta devamlı virüs yayar.


Salgına dönüşebilir Hastalık başladıktan hemen sonra ve iyileştikten 3 gün sonrasına kadar bulaştırıcı etkisi devam eder. Bazı kişiler 2 haftaya kadar taşıyıcı olabilir. Bu nedenle mide gribi büyük salgınlar halinde de görülebilir. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Gastroentroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şule Namlı Koç, mide gribi hastalığıyla ilgili önemli bilgiler verdi:


2 gün sonra ortaya çıkabilir Mide gribi hastalığında, belirtiler virüsün alımından 24 - 48 saat sonra ortaya çıkar ve genellikle 1-2 gün devam eder.


2 gün sonra ortaya çıkabilir Virüs kısa sürede etkisini kaybettiği için kalıcı bir hasar bırakmaz, çok ciddi sonuçlara yol açmaz. Ancak hastalar su içemedikleri için susuz kalarak hastane bakımına ihtiyaç duyabilir.


2 gün sonra ortaya çıkabilir Bu durum ise genellikle küçük çocuklarda, yaşlılarda ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde görülür. Çocuk ve yaşlılarda mide virüsü, daha ağır tablolarla kendini gösterebilir.


Hızla yayılır Nöroviruslar, enfekte olmuş kişilerin gaita (dışkı) ya da salgılarında bulunur.


Hızla yayılır Yayılmaları da nörovirüsün şehir suları,


Hızla yayılır Bulaşlı yüzey ya da objelere dokunup ellerin ağza sürülmesi,


Hızla yayılır Yiyecek ya da içeceklere bulaşması,


Hızla yayılır Hastalık belirtileri gösteren kişilerle direkt temas edilmesiyle (örneğin hastanın bakımını yaparak, yiyeceklerini paylaşarak ya da aynı kaptan yiyerek) gerçekleşebilir.


Yiyecekler yoluyla bulaşabilir Birçok salgına kirli ve hastalığın bulaştığı sularda yetişen kabuklu deniz hayvanlarının tüketimi de neden olabilir.


Yiyecekler yoluyla bulaşabilir Salatalar ve donmuş meyveler gibi diğer ürünler de virüs görülebilir.


Nasıl korunmalı? Bir insan tıpkı grip hastalığında olduğu gibi, hayatı boyunca birçok kez nörovirusle enfekte olabilir.


Nasıl korunmalı? Hastalığın herhangi bir aşısı bulunmadığı için enfeksiyondan korunmanın yolu hijyen ve temizlik kurallarına uymaktan geçiyor.


Nasıl korunmalı? Özellikle tuvalet sonrası, yemek hazırlamadan ve yemeden önce eller iyice yıkanmalı.


Nasıl korunmalı? Meyve ve sebzeler pişmeden yenecekse, iyice yıkanmalı.


Nasıl korunmalı? Kirli yüzeyler, kapı kolları, mobilyalar temizlenmeli ve dezenfekte edilmeli.


Nasıl korunmalı? Dışarıda temas edilen her şey taşıyıcı olabilir


Nasıl korunmalı? İçeceklerin kapakları da dahil...


Nasıl korunmalı? Hastalık geçirildikten sonra virüs bulaşmış, çarşaf, giyecek, örtü gibi çamaşırlar yüksek ısıda su ve sabunla hemen yıkanmalı.


Özel bakım Şehir sularında sorun varsa kaynatılıp soğutulduktan sonra kullanılmalı.


Hasta kişi yemek yapmamalı Enfeksiyonu olan kişiler, hastalıkları sırasında yemek hazırlamamalı.


Bol sıvı tüketimi Sıvı kaybını, ağızdan alarak karşılamayan yaşlı ve çocuk hastalara damar yolundan sıvı verilmesi gerekiyor.


İlacı yok Nörovirüsle oluşan hastalığa karşı semptomları önleyici tedaviler haricinde herhangi özel bir ilaç bulunmuyor.


Su kaynatılmalı Hastalıkta bol sıvı alınması öneriliyor