Kanadalı yazar, şair, müzisyen ve söz yazarı Leonard Cohen, 82 yaşında hayata veda etti.


Edebiyat kariyerini bırakarak müzik hayatına atılan ünlü müzisyenin ölümü dün gece Facebook sayfasından yapılan bir duyuru ile doğrulandı. Geçtiğimiz ay 14. albümü “You Want It Darker” piyasaya sürülmüştü. Bir süredir çeşitli sağlık problemleri yaşayan Cohen, yakın tarihli bir röportajında “Ölmeye hazırım” demişti.


Ünlü sanatçı 82 yaşında hayata veda etti
Efsanevi Kanadalı müzisyen ve söz yazarı Leonard Cohen 82 yaşında Los Angeles’taki evinde hayata gözlerini yumdu.


Müzik dünyasının en saygıdeğer ve üretken sanatçılarından biri...
Sanatçının resmi Facebook sayfasından yapılan açıklamada 'Derin bir üzüntü ile efsanevi şair, besteci ve sanatçı Cohen'in yaşamını yitirdiğini bildiririz. Müzik dünyasının en saygıdeğer ve üretken sanatçılarından birini kaybettik' denildi.


Anma töreni düzenlenecek
Sony Müzik Kanada tarafından yapılan açıklamada ise önümüzdeki günlerde Cohen için Los Angeles’ta bir anma töreni yapılacağı belirtildi.


Yazdığı şarkı sözleri ile efsaneleşti
Efsanevi söz yazarlarından biri olarak kabul edilen Cohen için Bob Dylan, kendisinin en büyük rakibinin o olduğunu söylemişti.


Edebiyat kariyerini müzik için bıraktı
Müzik kariyerine 1967 yılında çıkardığı ilk albümüyle başlayan sanatçı, daha önceleri şiirler yazıyordu.

Kanada'nın Quebec bölgesindeki Montreal kentinde, 1934 yılında Polonya-Litvanya kökenli orta sınıf bir Yahudi ailesinin çocuğu olarak doğan sanatçı, ilk şiir kitabını 1956'da yayımladı.


Sahne heyecanını yenmekte zorlandı