Toyota, Sakarya fabrikasında 350 milyon euro yatırımla Türkiye'nin ilk hibrit aracını üretti. Sakaryalı Toyota, Türkiye'den sadece Avrupa'ya değil, ABD ve Afrika'ya da ihraç edilecek. Toyota yönetimi, aracın üretimi için Türkiye'yi Sakarya'yı tercih etti. Yatırım bitti, araç banttan indi. Artık Türkiye ve dünya yollarına çıkmaya hazır.


Japon otomotiv üreticisi Toyota'nın Türkiye'deki iştiraki Toyota Otomotiv Sanayi, Sakarya'da 350 milyon euro yatırımla kompakt arazi aracı C-HR modelinin üretimine başlarken; yeni modelden 2017 yılında 179,000 adet üretilmesi planlanıyor.

Kuzey Amerika ve Afrika başta olmak üzere ağırlıklı olarak ihracat pazarlarına yönelik üretilecek yeni C-HR modeliyle birlikte Toyota, Türkiye'deki toplam üretiminin yüzde 90'ını ihraç eder konuma gelecek.

Toyota Otomotiv Sanayi, Sakarya'da 350 milyon euro yatırımla kompakt arazi aracı C-HR modelinin üretimine bugün başladı.

C-HR'nin üretime başlaması nedeniyle düzenlenen basın toplantısında verilen bilgiye göre, yeni modelden bu yıl 43,000; gelecek yıl ise 179,000 adet üretilecek.

Toyota, Sakarya'daki fabrikasında C-HR'ın yanı sıra şu an üretimini yaptığı Corolla ve Verso modellerinin üretimine de devam edecek. Böylece yeni modelle birlikte Toyota'nın Türkiye'deki toplam üretimi 2016'da 154,000 adet; 2017'de ise 280,000 adede ulaşacak.

C-HR ile birlikte ABD, Kanada, Tayvan gibi ülkelere de Türkiye'den ilk kez ihracat yapacak olan Toyota'nın Türkiye'den toplam ihracat yaptığı ülke sayısı da 52'den 97'ye çıkacak.

Toyota Motor Avrupa Genel Müdür ve CEO'su Johan van Zyl, yeni modelden özellikle Kuzey Amerika'da ve Afrika'da yüksek oranda satış yapmayı hedeflediklerini belirtirken, küresel satışlarla ilgili henüz bir satış rakamı ise veremeyeceklerini söyledi.

İç pazarda önümüzdeki yıl 10,000 adet satış planlanıyor

Toyota Türkiye Pazarlama AŞ CEO'su Ali Haydar Bozkurt ise, C-HR modelinden önümüzdeki yıl iç pazarda yaklaşık 10,000 adet satmayı planladıklarını belirtti.

Basın toplantısında konuşan Bozkurt, "Şu an araç çıkar çıkmaz almak için bize formla başvuran binlerce müşteri var ... Önümüzdeki yıl için (yeni modelden) yaklaşık 10,000 adet satmayı planlıyoruz. Daha sonraki yıllarda rayına oturduğunda bu sayı artabilir" dedi.

Toyota Otomotiv Türkiye, yeni model C-HR ile yıllık üretim kapasitesini 150 binden 280 bine yükseltirken, şirketin açıklamasına göre, yeni modelin üretimiyle beraber 2,000 kişiye ek istihdam olanağı yaratıldı.