Fotoğraf denince akla gelen ilk marklardan biri olan Kodak, yeni akıllı telefonuyla geliyor. Kodak Ektra detaylarıyla sizlerle.


Geçtiğimiz haftalarda söylentileri ortaya çıkan Kodak’ın yeni akıllı telefonunun üzerindeki sır perdesi kalktı. Firma, tamamen fotoğraf odaklı yeni akıllı telefonuyla karşımızda. Nostaljik bir isimle gelen bu yeni cihaz, hem yazılım hem de donanım özellikleriyle tam olarak fotoğraf meraklılarına sesleniyor. Ektra ismi firmanın 1941 yılında ürettiği 35mm kameraya dayanıyor.

Kodak Ektra teknik özellikleri!

Telefonun en karakteristik özelliği arka tarafında yer alan ve bir akıllı telefona göre dev sayılabilecek lensi. 21 MP çözünürlükte bir kameraya sahip olan Kodak Ektra, Sony sensör kullanıyor. f/2.0 diyaframlı bu kamera, OIS yani optik görüntü sabitleme teknolojisine de sahip. 4K çözünürlükte video kaydı ve yüz tanıma özellikleri de dikkat çekiyor. Arka kamerada çift tonlu LED flaş bulunuyor. Cihazın ön tarafında ise 13 MP çözünürlüğe sahip bir özçekim kamerası yer alıyor.Ön tarafa baktığımızda ise 5 inç büyüklükte ve 1080p çözünürlüğe sahip bir ekranla karşılaşıyor. Ekranın altında MediaTek Helio X20 yongası yer alıyor. 3 GB ve 32 GB depolama alanıyla gelen bu telefonda, depolama alanını az bulacak kullanıcılar için microSD hafıza kartı desteği de unutulmamış. Tüm bu donanım 3000 mAh kapasiteli bir bataryadan güç alıyor.


Cihazın tasarımı, arkadan bakıldığında tam anlamıyla bir fotoğraf makinesine benziyor. Ön yüzeyi ise klasik bir akıllı telefondan pek farklı değil. Geçtiğimiz yıl duyurulan Kodak IM5’ten sonra bu ürün, firmanın ikinci akıllı telefonu olarak karşımıza çıkıyor.

Kodak Ektra, Kasım ayı içerisinde Avrupa’da 499 Euro fiyat etiketiyle tüketicilerle buluşacak. Kodak Ektra, kutusundan Android 6.0 Marshmallow işletim sistemiyle çıkacak. Cihazın ülkemizde satışa çıkıp çıkmayacağı konusu henüz belirsiz.