OHAL ilanından bu yana kapatılan yayın kuruluşlarına dün yenilerinin eklenmesine Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden tepki geldi. Bu süreçte 100'den fazla gazetecinin tutuklandığına, 2 bin 500'e yakın gazetecinin işsiz kaldığına dikkat çekilen açıklamada, gazetecilerin hedef alınmasından vazgeçilmesi istendi.


Kapatılan İMC TV'den yapılan açıklamada da 'İMC TV ve diğer televizyon ve radyoların kapatılması giderek daha da antidemokratik ve otoriter bir yörüngeye giren hükümetin tek sesli bir medya ve toplum yaratma çabasının bir parçasıdır' denildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden aralarında İMC TV ve Hayatın Sesi gibi TV kanalları ile radyoların bulunduğu yayın kuruluşlarının kapatılmasına tepki gösterilen bir açıklama yapıldı.

Çağdaş demokrasilerin farklı görüşlere tahammül rejimleri olduğuna vurgu yapılan TGC Yönetim Kurulu'nun açıklamasında şunlar ifade edildi:

"Bütünüyle medyanın karşı çıktığı darbe girişiminin ardından başlayan OHAL sürecinde ne yazık ki, medya kuruluşlarının kapatılma süreci devam etmektedir.Son olarak dün akşam saat 20:00 itibariyle, aralarında Hayatın Sesi'nin de içinde olduğu çok sayıda kanalın yayını, herhangi bir gerekçe gösterilmeden TÜRKSAT tarafından durdurulmuştur. OHAL ilanından bu yana 100'den fazla gazeteci tutuklanmış, 2 bin 500'e yakın gazeteci işsiz kalmıştır. 115 gazetecinin sürekli kartı, 660 gazetecinin sarı basın kartı iptal edilmiştir. İktidarla aynı görüşü paylaşmayan gazeteciler hedef gösterilmekte asılsız ihbarlarla gözaltına alınmaktadır. OHAL, Başbakanın ifade ettiği gibi sadece devlete uygulanmalıdır. Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için çalışan gazetecilerin hedef alınmasından vazgeçilmelidir. Gazetecilik suç değildir. Sahada çalışan haberciler olağan şüpheli olarak görülmemelidir. Gazeteler ve tv kanalları kapatılmamalıdır. Gazetecilik mesleğinin suç olarak görülmediği bir ortamın gerçekleşmesini umutla bekliyoruz."

İMC TV’den de açıklama

OHAL kararnamesiyle kapatılan yayın kuruluşları arasında yer alan İMC TV'den de bir açıklama yapılarak karar protesto edildi ve gerekçesinde yer alan ifadelere karşı çıkıldı. Hayatın Sesi, TV 10, Van TV, Jiyan TV, Azadi TV, Zarok TV gibi kanallarla birlikte kendi yayınlarının da durdurulacağı ifade edilen açıklamada, kararın gerekçesindeki “milli güvenliği tehdit eden yapı, oluşum ve gruplar ile terör örgütlerine aidiyeti belirlenen kanallar” ifadesi reddedildi. İMC TV'den yapılan açıklamada şunlar dile getirildi: