Sony, daha derin siyahlar ve daha parlak beyazları yeniden üretme yeteneği sayesinde gerçeğe çok yakın renkleri ile televizyon ekran teknolojisinde yeni nesli temsil eden Z9D serisini duyurdu.


Yeni amiral gemisi olan Z serisi, Sony’nin aralarında ödüllü X900D serisinin de bulunduğu mevcut premium 4K HDR Ultra HD TV’leri yelpazesinde en üst sırada yer alıyor. Bu seri için kullanılan “Z” harfi, ekran teknolojisinde gerçekleştirilen muazzam hamleyi ve ulaşılan en üst düzeyi simgeliyor. Bu ilerleme sayesinde Sony, üreticilerinin tam olarak arzuladığı görüntüyü sunabilmek için Extreme Contrast’ı ve daha da gerçekçi, doğru renkler ile 4K Yüksek Dinamik Aralığını (HDR) yepyeni bir boyuta taşıyor.

Yeni Z9D serisi, olağanüstü kontrast ve gerçeğe oldukça yakın geniş renkler elde etmek üzere yeni geliştirilen 4K HDR Processor X1 Extreme 4K görüntü işlemcisi ve eşsiz arkadan aydınlatma teknolojisi olan Backlight Master Drive’ı içinde barındırıyor. Yeni Seri ayrıca, ekranlarda bugüne kadar mümkün olandan daha fazla derinlik, doku ve gerçekçilik ile çok daha etkileyici bir görsel deneyim sunuyor.

40 kat daha gerçek görüntüler

Yeni 4K HDR ProcessorX1 Extreme, en gelişmiş 4K HDR görsel deneyimi sunmak için geliştirildi. Tanınmış 4K Processor X1 işlemciye göre yüzde 40 daha fazla gerçek zamanlı görüntü işleme ile daha iyileştirildi. Yeni eklenen teknolojiler olan nesne tabanlı HDR remaster, çift tabanı işleme ve Super Bit Mapping 4K HDR sayesinde 4K HDR içerikleri tamamen yepyeni bir düzeye taşıyacak.

Nesne tabanlı HDR remaster, sahnedeki görüntüleri analiz edip, her nesnenin renk ve kontrastını teker teker düzelterek, sahneleri gerçek yaşamdaki detaylı doku ve görünümleri ile yeniden üretebiliyor. Bu teknoloji, aynı zamanda standart dinamik aralıklı HD içerikleri 4K HDR’a yakın bir kaliteye de yükseltiyor.

4K HDR Processor X1 Extreme, mevcut yükseltme tabanının yanı sıra, parazit azaltmaya yönelik Sony’e özel ek bir tabanını barındırıyor. Çift tabanı, binlerce resim kalıbı içinde arama yapıyor ve istemeyen parazitleri ortadan kaldırarak her görüntüyü süper net 4K kalitesine yükseltiyor.