Tunceli'de açığa alınan 418 öğretmenin büyük bir kısmı göreve iade ediliyor
CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol, terör örgütüyle bağlantıları oldukları gerekçesiyle Tunceli'de görevden alınan 418 öğretmenle ilgili Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın, büyük bir bölümünün görevine iade edileceğini söylediğini ifade etti.

Ovacık Belediye Başkanı: ''TEOG birincilikleri birilerini rahatsız etti''
Tunceli'nin Ovacık ilçesinde 54 öğretmenden 26’sı açığa alınınca ilçede eğitim durma noktasına geldi. İlçenin komünist belediye başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu, 'Kanaatim o ki, TEOG’da alınan üst üste birincilikler birilerini rahatsız etti' dedi.

FETÖ soruşturmasında tanık olan eski öğretmenden şok ifade
Darbe sonrası başlatılan soruşturmada tanık olarak ifade veren eski bir öğretmen, cemaat okullarında derslere her sabah, aslında 'Recep Tayyip Erdoğan'a bir beddua seansı' olan 'Hacet duası' ile başlandığını ileri sürdü. Tanık eski öğretmen, okullarda denetimlere karşı teneffüs zili sesinin değiştirilerek önlem alındığını da anlattı.

11 bin 285 öğretmen açığa alındı
​Milli Eğitim Bakanlığı'nca terör örgütü ve uzantılarına destek verici nitelikte faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle 11 bin 285 öğretmen açığa alındı. Valiliklerin koordinesinde yürütülen soruşturma sonuçları ile birlikte açığa alınan öğretmen sayısının 14 bine ulaşmasının beklendiği bildirildi.

MEB: 5 bin yeni sözleşmeli öğretmen alınacak
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), dershane ve etüt eğitim merkezlerinde görev yapanlardan seçilmek üzere, 5 bin yeni sözleşmeli öğretmen alınacağını duyurdu. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da, okulların açılış tarihinin erteleneceğine ilişkin iddialara ilişkin, 'Okulların açılış tarihi 19 Eylül 2016'dır.' dedi.

Meslekten ihraç edilen öğretmen Mustafa Güneyler intihar etti
Bilecik'in Osmaneli ilçesindeki Çok Programlı Lise'de elektrik ve elektronik dersi öğretmeni 50 yaşındaki Mustafa Güneyler, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilmesi üzerine bunalıma girerek evinde tüpgazı açarak intihar etti.

İstanbul'un bazı ilçelerinde 2 gün elektrik kesintisi!
Anadolu Yakası'nda bazı ilçelere 6 Eylül'de elektrik verilemeyecek. Avrupa yakasında ise planlı yatırım, bakım ve onarım çalışması nedeniyle 7 Eylül'de, 13 ilçenin bazı bölgelerinde elektrik kesintisi uygulanacak.

Hükümet 14 bin öğretmen için harekete geçiyor!
Diyarbakır'da konuşan Başbakan Binali Yıldırım, 'Bu bölgede görev yapan, terörle bir şekilde iç içe olmuş 14 bin öğretmen olduğu tahmin ediliyor. Ancak bunların ne kadarının doğrudan terör örgütüyle ilişkili olduğu, ne kadarının olmadığı yapılacak incelemelerle, soruşturmalarla ortaya çıkacak. Bayramdan sonra okullar açılıyor, Milli Eğitim Bakanımız ile konuştuk, tedbir olarak üzerinde şüphe bulunan, gerekli tespitleri yapılan bütün öğretmenler açığa alınacak, yeni ders döneminde bunlara görev verilmeyecek' dedi.

İstanbul'da 1 Eylül'de elektrik kesintisi
Anadolu Yakası'nda Ataşehir, Kadıköy, Kartal, Pendik, Sancaktepe, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar'ın bazı mahallelerinde, 1 Eylül'de elektrik kesintisi yapılacak. 

İstanbul'da elektrik kesintisi
İstanbul'un Anadolu yakasında yarın bazı ilçelerde elektrik kesintisi uygulanacak.

Karaman'daki istismarcıya bir ceza daha
Karaman'da 10 çocuğa cinsel istismarda bulunmak suçundan 508 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan sınıf öğretmeni 54 yaşındaki Muharrem Büyüktürk, mağdur çocuklardan birine Ereğli ilçesinde kiraladığı evde 'Cinsel istismarda' bulunduğu iddiasıyla açılan ikinci davada 84 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul'da elektrik kesintisi!
Anadolu Yakası'nda bazı ilçelere 9 Ağustos'ta elektrik verilemeyecek.

'Barış Bildirisi' imzacısı 21 akademisyen görevinden uzaklaştırıldı
Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde 'Barış Bildirisi'ne imza atan 21 akademisyen görevlerinden uzaklaştırıldı. Kampus önünde basın açıklaması yapmak isteyen akademisyenlere polis izin vermedi. Akademisyenler Eğitim Sen binasında açıklama yaptı.

Gözaltında hayatını kaybeden öğretmenin babası: Hainler mezarlığını gösteriyorlar
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişimi soruşturması kapsamında Ümraniye'de 14 gün önce gözaltına alınan Gökhan Açıkkolu'nun bu sabah fenalaşarak hayatını kaybetmesiyle ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

15 bin sözleşmeli öğretmen alımı Ekim ayında!
Milli Eğitim Bakanlığı 15 bin sözleşmeli öğretmen alımı müjdesini son dakika olarak verdi. MEB 15 bin sözleşmeli öğretmen için nasıl bir yol izlediğini duyurdu. MEB, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra açığa alınan öğretmenlerin yerine sözleşmeli öğretmen atayacağını önceden duyurmuştu.

Sözleşmeli öğretmenliğin detayları belli oldu
Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Kapatılan Kuleli Askeri Lisesi ne olacak?
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında OHAL kararnamesiyle kapatılan ve Boğaziçi'nin Çengelköy ile Vaniköy arasındaki sahilinde bulunan Kuleli Askeri Lisesi'nin hayatına nasıl devam edeceği yeni bir tartışma konusu.

OHAL öğretmenlerine 6 yıl tayin yok
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), 2011 yılında uygulamadan kaldırdığı sözleşmeli öğretmenlik uygulaması OHAL’in 2. KHK’si ile yeniden devreye girdi. Sözleşmeli öğretmenler, KPSS puanının yanı sıra sözlü mülakat başarısına göre atanacak. 5 yıl olarak hazırlanan sözleşmeli öğretmen alım süresi OHAL KHK’si ile bir yıl daha arttı.

2011'de kaldırılan sözleşmeli öğretmenlik geri geldi!
Resmi Gazete'de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile 2011 yılında kaldırılan sözleşmeli öğretmenlik uygulaması geri geldi. Üstelik sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da değil öğretmen açığının olduğu her yerde uygulanabilecek.

FETÖ ile bağlantılı olmadığı belirlenen okul yeniden açıldı
Antalya’da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında kapatılmasına karar verilen Özel Işıklar Lisesi’nin, örgütle bağlantısının bulunmadığının tespit edilmesi üzerine karar iptal edildi. İncelemede, Özel Işıklar Lisesi’nin örgütle ilgisinin olmadığı, Işıklar Caddesi’nde bulunmasından dolayı bu ismin verildiği tespit edildi.

Milli Eğitim Bakanı: 20 binin üzerinde öğretmen alınacak
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz 'açığa alınan öğretmen sayısı artı bir de bu özel okullar devlete geçtikten sonraki ihtiyaç olan öğretmen sayısı kadar öğretmen alınacaktır. Bu da 20 binin üstünde bir rakam demektir, ilerleyen süreçte bu rakam kesinleşecektir' dedi. 

-