Ehliyet sınav sonuçları açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ehliyet sonuçlarını son dakika haberi açıkladı. Birçok insanın merakla beklediği ehliyet sonuçları CNN TÜRK'te..

Ehliyet sınavı sonuç tarihi kesinleşti
Ehliyet sonuçları merakla beklenirken, MEB'in takvimine göre sınav sonuçları belli oldu. Ehliyet sonuçlarına dair sorular ve cevapları. Stajyer ehliyet alanların dikkat etmesin gereken kurallar...

Mustafa Sarıgül'ün oğluna operasyon! Evinin arka kapısından kaçtı
Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Candaş'ın öldürülmesine ilişkin operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında polislerin evine geldiği Emir Sarıgül, evinin arka kapısından kaçtığı ortaya çıktı. Sarıgül, her yerde aranıyor.

2016 ehliyet sınavı tarihi netleşti
Temmuz'da yaşanan darbe girişimi sonrası birçok kurum, sınav tarihlerini ve sınav yerlerini ertelemişti. MEB, ehliyet sınavı hakkında yeni tarih verdi:

Tek isteği beyaz dişlere sahip olmaktı! Yüzü korkunç hale geldi
İngiltere'de yaşayan 18 yaşındaki Abbie Kilbride dişlerini beyazlatmak isterken yüzü korkunç hale geldi.

ATM'ye para yükledikten sonra arka kapısını açık unuttular!
İzmit'te özel bir bankanın görevlileri, yol üzerindeki otomatik para çekme makinesine para yükledikten sonra arka kapısını açık unuttu.

Çipli ehliyeti olanlar dikkat!
Bankalar, yılbaşından bu yana dağıtılmaya başlanan yeni çipli ehliyetleri kimlik olarak kabul etmiyor. Vatandaş artık kimlik de taşımak zorunda.

Yeni ehliyet başvurusu yapacaklar dikkat!
Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle 5 yılda yaklaşık 25 milyon ehliyet değiştirilecek. Yeni ehliyetlerin dağıtımı 1 Ocak'tan bu yana devam ederken, ilk kez ehliyet başvurusu yapacak olanları için ise önemli değişiklikler söz konusu.

Ehliyetler için 'ücretsiz sağlık raporu' teklifi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, ehliyetlerin değiştirilmesine ilişkin düzenleme kapsamında vatandaşlardan alınan ücretlerin haksızlığına dikkat çekerek, ortalama 70 lira civarında olan ehliyet değişimlerinde istenen sağlık raporlarının ücretsiz olması için yasal teklif hazırladı.

Ehliyette sağlık raporu karmaşası sürüyor
Sürücü belgelerinin yenilenmesi için gerekli sağlık raporları konusundaki karmaşa sürüyor. Sağlık Bakanlığı, 'ileri bir sağlık sorunu olmayanların, hiçbir ücret ödemeden aile hekimliğinden rapor alabileceğini' açıkladı. Aile Hekimleri Federasyonu ise yeterli bir tarama için ilk muayenenin ardından Göz, KBB, Nöroloji, Dahiliye ve Psikiyatri polikliniklerinin kişiyi incelemesi gerektiği açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanlığı'ndan 'sağlık raporu' açıklaması
Sağlık Bakanlığı, sürücü belgesi için istenilen 'sağlık raporuna' ilişkin yayınlanan haberlerde kamuoyunu yanlış bilgilendiren ifadelerin yer alması gerekçesiyle konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada 'Aile hekimlerine giden ve ileri bir sağlık sorunu olmadığı tespit edilen vatandaşlardan işlem karışlığında herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Her sürücü adayına zeka testi yapılmayacaktır. Aile hekiminin sevk etmesi, psikiyatri uzmanının da uygun görmesi halinde zekâ testi yapılabilecektir' denildi.

Özelde 60, devlette 200 lira
Ehliyet başvuruları için gerekli olan sağlık raporu için alınan ücretler tartışma konusu oldu. Söz konusu rapor Aile Sağlık Merkezleri’nden ücretsiz alınabiliyor. Ancak bu merkezlerde gerekli altyapı olmadığı için, gelen kişi çoğunlukla devlet hastanelerine yönlendiriliyor. Sağlık raporu, devlet hastanelerinde 200, özel hastanelerde ise 50-70 lira arası bir ücrete alınabiliyor.

Doğal kendinden şekilli 11 kaya
Dünyanın en doğal kendinden şekilli 11 kayayı sizler için derledik... Türkiye'deki kayanın şekline çok şaşıracaksınız.

Otomobilini tanımayana ehliyet ''hayal'' olacak
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) getirilen yeni düzenlemeye göre, yeni yılda ilk kez ehliyet alacakların gireceği direksiyon sınavlarında, kullandıkları aracın teknik özelliklerini yeteri kadar bilmeyen sürücü adayları başarısız sayılacak.

3 gündür haber alınamıyordu! Yüzü parçalanmış halde bulundu
44 yaşındaki Atilla Çolakgil'den 3 gündür haber alamayan yakınları, yaşadığı dairenin kapısını açıp içeriye girince, Çolakgil'i yatakta, yüzü parçalanmış şekilde buldu. Çolakgil'in yüzünü, pitbull cinsi yavru köpeğinin parçaladığı sanılıyor.

Bu hastalıkları olanlar ehliyet alamayacak
Yapılan değişikliklere göre, zeka geriliği (IQ düzeyi 79 ve altı), bunama sorunu, duygu ve heyecanı düşünceyi bozan sürekli bir hastalığı olanlar sürücü belgesi alamayacak.

Yeni ehliyette sağlık raporu tartışmasına bakanlık noktayı koydu
Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle birlikte 1 Ocak'tan itibaren yeni ehliyetler için sürücülerden istenecek olan sağlık raporuyla ilgili belirsizlik tartışma yaratmıştı. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, raporun ‘tek hekimden’ alınacağını söyledi.

Ehliyette yeni dönem başlıyor! İşte istenen belgeler
Ehliyetlerini değiştirmek isteyen sürücülerden biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve parmak izi istenecek. Ehliyet verme işlemleri de 1 yıl içinde Emniyet Genel Müdürlüğü yetkisinden alınarak nüfus müdürlüklerine devredilecek.

Ehliyette 'otomatik vites' dönemi
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Resmi Gazete'de yayımlanan Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğine göre, araçların otomatik şanzımanlı olanları ile eğitim alıp sınavda başarılı olanların sertifikalarında sadece 'otomatik şanzımanlı araç kullanabileceği' belirtilecek.

Ehliyet sınavında ''otomatik vites'' dönemi
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı düzenlemeye göre, ehliyet sınavı artık otomatik vitesli araçla da yapılabilecek. Otomatik vitesli araba kullanacaklar, sürücü kurslarında bu araçlarda eğitim alacak ve ehliyetlerinde 'Sadece otomatik şanzımanlı araç kullanabilir' ifadesi yer alacak.

Arka arkaya korkutan depremler, şimdi de Ege'de
Marmara Denizi'nde dün meydana gelen depremin ardından bu sabaha karşı da Ege Denizi sallandı. Ege Denizi'nde saat 05.00'da Richter Ölçeği'ne göre 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

-