Ehliyetler için 'ücretsiz sağlık raporu' teklifi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, ehliyetlerin değiştirilmesine ilişkin düzenleme kapsamında vatandaşlardan alınan ücretlerin haksızlığına dikkat çekerek, ortalama 70 lira civarında olan ehliyet değişimlerinde istenen sağlık raporlarının ücretsiz olması için yasal teklif hazırladı.

Ehliyette sağlık raporu karmaşası sürüyor
Sürücü belgelerinin yenilenmesi için gerekli sağlık raporları konusundaki karmaşa sürüyor. Sağlık Bakanlığı, 'ileri bir sağlık sorunu olmayanların, hiçbir ücret ödemeden aile hekimliğinden rapor alabileceğini' açıkladı. Aile Hekimleri Federasyonu ise yeterli bir tarama için ilk muayenenin ardından Göz, KBB, Nöroloji, Dahiliye ve Psikiyatri polikliniklerinin kişiyi incelemesi gerektiği açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanlığı'ndan 'sağlık raporu' açıklaması
Sağlık Bakanlığı, sürücü belgesi için istenilen 'sağlık raporuna' ilişkin yayınlanan haberlerde kamuoyunu yanlış bilgilendiren ifadelerin yer alması gerekçesiyle konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada 'Aile hekimlerine giden ve ileri bir sağlık sorunu olmadığı tespit edilen vatandaşlardan işlem karışlığında herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Her sürücü adayına zeka testi yapılmayacaktır. Aile hekiminin sevk etmesi, psikiyatri uzmanının da uygun görmesi halinde zekâ testi yapılabilecektir' denildi.


Özelde 60, devlette 200 lira
Ehliyet başvuruları için gerekli olan sağlık raporu için alınan ücretler tartışma konusu oldu. Söz konusu rapor Aile Sağlık Merkezleri’nden ücretsiz alınabiliyor. Ancak bu merkezlerde gerekli altyapı olmadığı için, gelen kişi çoğunlukla devlet hastanelerine yönlendiriliyor. Sağlık raporu, devlet hastanelerinde 200, özel hastanelerde ise 50-70 lira arası bir ücrete alınabiliyor.

Doğal kendinden şekilli 11 kaya
Dünyanın en doğal kendinden şekilli 11 kayayı sizler için derledik... Türkiye'deki kayanın şekline çok şaşıracaksınız.

Otomobilini tanımayana ehliyet ''hayal'' olacak
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) getirilen yeni düzenlemeye göre, yeni yılda ilk kez ehliyet alacakların gireceği direksiyon sınavlarında, kullandıkları aracın teknik özelliklerini yeteri kadar bilmeyen sürücü adayları başarısız sayılacak.

3 gündür haber alınamıyordu! Yüzü parçalanmış halde bulundu
44 yaşındaki Atilla Çolakgil'den 3 gündür haber alamayan yakınları, yaşadığı dairenin kapısını açıp içeriye girince, Çolakgil'i yatakta, yüzü parçalanmış şekilde buldu. Çolakgil'in yüzünü, pitbull cinsi yavru köpeğinin parçaladığı sanılıyor.

Bu hastalıkları olanlar ehliyet alamayacak
Yapılan değişikliklere göre, zeka geriliği (IQ düzeyi 79 ve altı), bunama sorunu, duygu ve heyecanı düşünceyi bozan sürekli bir hastalığı olanlar sürücü belgesi alamayacak.

Yeni ehliyette sağlık raporu tartışmasına bakanlık noktayı koydu
Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle birlikte 1 Ocak'tan itibaren yeni ehliyetler için sürücülerden istenecek olan sağlık raporuyla ilgili belirsizlik tartışma yaratmıştı. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, raporun ‘tek hekimden’ alınacağını söyledi.

Ehliyette yeni dönem başlıyor! İşte istenen belgeler
Ehliyetlerini değiştirmek isteyen sürücülerden biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve parmak izi istenecek. Ehliyet verme işlemleri de 1 yıl içinde Emniyet Genel Müdürlüğü yetkisinden alınarak nüfus müdürlüklerine devredilecek.

Ehliyette 'otomatik vites' dönemi
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Resmi Gazete'de yayımlanan Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğine göre, araçların otomatik şanzımanlı olanları ile eğitim alıp sınavda başarılı olanların sertifikalarında sadece 'otomatik şanzımanlı araç kullanabileceği' belirtilecek.

Ehliyet sınavında ''otomatik vites'' dönemi
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı düzenlemeye göre, ehliyet sınavı artık otomatik vitesli araçla da yapılabilecek. Otomatik vitesli araba kullanacaklar, sürücü kurslarında bu araçlarda eğitim alacak ve ehliyetlerinde 'Sadece otomatik şanzımanlı araç kullanabilir' ifadesi yer alacak.

Arka arkaya korkutan depremler, şimdi de Ege'de
Marmara Denizi'nde dün meydana gelen depremin ardından bu sabaha karşı da Ege Denizi sallandı. Ege Denizi'nde saat 05.00'da Richter Ölçeği'ne göre 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Ehliyetler değişiyor!
Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 1 Ocak 2016'da uygulanmaya başlanmasıyla, sınıfına göre ehliyet alacaklara deneyim şartı getiriliyor.

Parçalanan kızını teşhis için morga girdi: 'Yüzü yoktu, ellerine baktım. Fatma'nın elleri değildi'
Başkent'teki saldırıda yaşamını yitiren kızı Fatma Batur'un cesedini teşhis etmek için morga giren Raşit Ceylan, 'Ellerine baktım. Fatma'nın elleri değildi. Şükür bile diyemedim' dedi.

Cizre'de olaylı gece
Cizre'de, PKK Elebaşı Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılışının yıl dönümünü bahane eden yüzleri maskeli göstericiler polisle çatıştı. Çıkan olaylarda iki iş yeri yandı.

Bakmayın yüzü güldüğüne, Türkiye'nin acı gerçeği
Öğretmenlik için dört yıldır atama bekleyen Edebiyatı Bölümü mezunu olan Ergül Vançin, atanamayınca kurban pazarında hayvanlara çobanlık yapıp, kurban satıyor.

Köylülerin yarısının yüzü delik deşik oldu
Brezilya'da 800 nüfuslu köyün 600'ü tedavisi olmayan hastalığa yakalandı. Genetik hastalık, güneş görünce köylülerin yüzünü yakıp tanınmaz hale getiriyor.

Ehliyet alacaklar dikkat! 10 Eylül son gün
İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu (İSKEF) Başkanı Murat Tekin, stajyer sürücü uygulamasının 1 Ocak 2016'da başlayacağını belirterek, 'İlk defa ehliyet alacakların stajyerliğe kalmaması için 10 Eylül'e kadar sürücü kurslarına başvurarak, 10 Ekim'de yapılacak teorik sınava girmeleri gerekmektedir' dedi.

Dubaili bir iş adamı için özel olarak üretilen aracın direksiyonu arka koltuğa alındı
Bu araba görenlere 'Dünya tersine mi döndü' dedirten cinsten çünkü Dubaili bir iş adamı için özel olarak üretilen 2008 model bir aracın direksiyonu arka koltuğa alındı. Bu modifikasyon sonrası yolcular artık ön koltukta çevreyi çok daha rahat bir şekilde izleyebiliyor.

Ehliyette büyük değişiklik
3 yıldır Ankara'da uygulamaya konulan elektronik ortamda sınav Eskişehir'de de yapılmaya başlandı. Vatandaşlar artık yazılı sınav için aylarca beklemeyecek.

-