Kemikler akrabalara torbalar içinde teslim edildi
Tunceli'nin Hozat ilçesinde 'Dersim Katliamı' sırasında öldürüldüğü ileri sürülen 24 kişiye ait toplu mezar bulunduğu iddiaları üzerine savcılık talimatıyla 2015 yılında yapılan kazı çalışmalarıyla çıkartılan ve DNA testi için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilen kemikler, işlemlerin sona ermesinin ardından akrabalarına teslim edildi.

Tunceli'de turuncu listede bulunan PKK'lı terörist öldürüldü
Tunceli'de geçen hafta düzenlenen operasyonda öldürülen PKK'lı 'Sefkan Dersim' kod isimli Eren Top'un, İçişleri Bakanlığı tarafından başına ödül konulan ve en çok arananlar arasında turuncu listesinde yer aldığı öğrenildi.

PKK'nın üst düzey yöneticisi öldürüldü
Terör örgütünün en büyük mühimmat deposu olduğu bildirilen Gara Kampı, insansız hava araçlarının NEB adı verilen bombalarıyla vuruldu. Tunceli Ovacık’ ta yürütülen operasyonlarda terör örgütü PKK’ nın sözde Dersim Eyalet Komutanı ve örgütün silahlı kanadı HPG‘nin Komuta Konsey üyesi “Baran Dersim” Kod adlı İsmail Aydemir ile 3 kişinin öldürüldüğü iddia edildi.

Tunceli’de 1938 olaylarıyla ilgili yapılan kazıda bazı kemiklere ulaşıldı
Tunceli’de 1938 yılındaki askeri harekat sırasında, Hozat İlçesi’ne bağlı Karabayır Köyü’nde Canan ve Baran ailelerine mensup 24 kişinin kurşuna dizilerek toplu olarak gömüldüğü iddialarıyla ilgili, mahkeme kararıyla bugün kazı çalışması başlatıldı. Kazılarda, bazı kemikler bulunurken, bu kemiklere DNA testi yapılarak akrabalarıyla karşılaştırılacağı belirtildi.

Dersim katliamında 78 yıl sonra ilk kazma
Dersim katliamında, iddiaya göre yakılarak öldürülen 10'u çocuk 21 köylünün gömüldüğü toplu mezar bugün açılıyor. Bu, katliama ilişkin atılacak ilk adım.

-