AİHM'den Türkiye'ye cemevi mahkumiyeti
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 20 milyon Alevi adına 2000 imza ile açılan davada Türkiye'yi mahkum etti. Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan ve Doğan Bermek gibi isimlerin başını çektiği ve cemevlerinin ibadethane statüsünde tanınmasını içeren davada mahkeme, Alevilerin ibadet özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

Polisin öldürdüğü Yılmaz Öztürk toprağa verildi
Armutlu'daki Fatih Sultan Mehmet Polis Merkezi'ne bombalı saldırıda bulunduğu gerekçesiyle polis tarafından vurularak öldürülen Yılmaz Öztürk, Armutlu Cemevi'nde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. Ailenin avukatı polisin kamuoyunu yanıltmaya çalıştığını iddia ederek, 'Olay yeriyle karakol arasında 700-800 metre mesafe var. Bu çocuğun karakolla bir ilgisi yok. Ayrıca böyle bir eylemi yapacak karakola bomba atacak bir çocuk ta değildir' dedi.

Tunceli'ye Kamer Genç'le birlikte gitti
İstanbul’da tedavi gördüğü özel hastanede hayatını kaybeden CHP Tunceli Eski Milletvekili Kamer Genç’in cenazesi memleketine getirildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve beraberinde çok sayıda milletvekili, Kamer Genç’in cenazesi ile aynı uçakta geldiği Elazığ Havalimanı’ndan karayolu ile Tunceli’ye geldi.

Ayazağa'da cemevi yapılması oybirliğiyle kabul edildi
Sarıyer Ayazağa'da ayrılan bin metrekarelik kültür ve sosyal tesis alanı içerisine cemevi yapılmasına ilişkin teklif, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde oybirliğiyle kabul edildi.

Polis kurşunuyla ölen Dilek Doğan'ın tabutu dikkat çekti
Polis kurşunuyla yaşamını yitiren Doğan için cemevinde tören düzenlendi. Annesi gözyaşları içinde 'Ben boyun eğmem' dedi. Genç kızın tabutunun açık olması dikkat çekti.

-