''Benim adım Rachel Corrie, ben bugün öldüm!''
14 yıl önce insanlık adına Rachel Corrie, canını verdi. ABD'li bir barış aktivistiydi, Gazze'de Filistinlilere ait evlerin yıkılmaması için buldozerin önüne geçmiş ve aracın paletleri altında 16 Mart 2013'te hayatını kaybetti. Onun ölümü dünyada büyük yankı uyandırdı.

O akademisyenler tutuklandı
İstanbul Nöbetçi 5. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen akademisyenler Esra Mungan, Muzaffer Kaya, Kıvanç Ersoy tutuklandı. 3 akademisyenin TCK'nın 7/2 maddesinde yer alan 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçundan tutuklanmasına karar verildi.

Kilis, Nobel Barış Ödülü'ne aday
Kilis, Türkiye'nin Suriye sınırında yer alan bir kent. Şimdiye dek adı pek duyulmayan bu mütevazı il şu sıralarda oldukça popüler. Çünkü Nobel Barış Ödülü'ne aday.


Prof. Dr. Şükrü Boylu açığa alındı
'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' bildirisine imza atan eski Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof. Dr. Şükrü Boylu'nun açığa alındığı bildirildi.

Afganistan'da Taliban'la barış görüşmeleri
Afganistan'da hükümetle Taliban arasındaki doğrudan görüşmelerin Mart ayının ilk haftası başlayacağı açıklandı. Açıklama Afganistan, Pakistan, ABD ve Çin heyetlerinin Kabil'de gerçekleştirdiği 4. tur görüşmeler ardından geldi.

Alaettin Çakıcı'ya cenaze izni
Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü bulunan Alaettin Çakıcı, annesinin cenazesine katılması için özel güvenlik önlemleri eşliğinde İstanbul'a götürülüyor.

Polis ''barış çadırı''na müdahale etti
Van'da, Diyarbakır'ın Sur ile Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde sürdürülen sokağa çıkma yasağı ve olayları protesto etmek amacıyla HDP-DBP Van İl Örgütü tarafından kurulmak istenen 'Barış çadırına' polis müdahale etti. Polis tarafından kamyonet ile getirilen çadır ve araca da el konuldu.

Barış Manço 17. ölüm yıldönümünde anıldı
Anma için 'Barış Manço' adlı şehir hatları vapuruyla özel bir sefer düzenlendi. Ailesinin yanı sıra Barış Manço'nun yüzlerce hayranı, Kadıköy ve Kabataş İskeleleri'nden toplanarak ünlü sanatçının mezarının bulunduğu Kanlıca'ya götürüldü.

Davutoğlu: Barış görüşmelerine katılamazlar
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Londra ziyaretinde İngiliz gazetelerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Gazeteler, Davutoğlu'nun Suriye'ye ilişkin konuşmasında 'PYD'nin barış görüşmelerine katılmayacağı, çünkü PYD'nin Esad rejimin suç ortağı olduğu' yönündeki sözlerini öne çıkardı.

Sedat Peker hakkında suç duyurusu
'Barış için Akademisyenler İnisiyatifi' üyesi 15 akademisyenin de aralarında bulunduğu bir grup, Sedat Peker hakkında suç duyurusunda bulundu.

Polis imzacı akademisyenlerin kapısında: 30 gözaltı
Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ adlı bildirisine imza atan akademisyenlere hem üniversite hem savcılıklardan soruşturmalar, dün gözaltılara dönüştü.

İşte kıyamet kopran, akademisyenler bildirisinin tam metni
Günlerdir kamuoyu gündemini meşgul eden ve tepki alan akademisyenler bildirisinin tam metninde ne yazıyordu, neden bu kadar tepki çekti?

Dünya akademisyenlerinden de Türkiye bildirisi
Türkiye'de devlet şiddetini hedef alıp, 'Bu Suça Ortak Olmayacağız' bildirisi yayımladıkları için hedef tahtasına oturtulan akademisyenlerle ilgili tepkiler, 'terörist' ithamıyla adli soruşturmalara dönüşürken, bir akademisyenler bildirgesi de yurt dışından geldi.

Akademisyenlerin kapıları işaretleniyor
Gazi Üniversitesi'nde 'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' tarafından yayınlanan bildiriye imza atan akademisyenlerin kapılarının işaretlendiği ve tehdit masajları bırakıldığı öne sürüldü.

CHP'den akademisyenlere destek bildirisi
CHP Parti Meclisi, 'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin 'Bu Suça Ortak Olmayacağız' başlıklı bildirisine imza attıktan sonra haklarında soruşturma başlatılan ve gözaltına alınan akademisyenlerle ilgili açıklama yaptı.

Çok sayıda akademisyene gözaltı
'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin yayımladığı bildiride imzaları bulunduğu gerekçesiyle Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) görevli 21 akademisyenden 12'si gözaltına alındı, 9 akademisyen hakkında da gözaltı işlemleri devam ediyor. Bolu'da 3 akademisyenin evinde arama yapıldı. Giresun Üniversitesi, imzacı öğretim üyesini görevden uzaklaştırdı. Gaziantep'te 4 ve Mersin'de 20 akademisyene soruşturma açıldı.

Sinemacılardan akademisyenlere destek
433 sinemacı, barış ve müzakerelerin yeniden başlaması çağrısında bulunan akademisyenlere destek verdiklerini açıkladı.

Düzce'de bir akademisyene yakalama kararı
Düzce Cumhuriyet Başsavcılığınca, 'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' bildirisinde imzası bulunan Düzce Üniversitesindeki (DÜ) bir akademisyen hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Akademisyenlere edebiyatçılardan destek
Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi adına yapılan ve büyük tartışma yaratan açıklamanın ardından hedef haline getirilen akademisyenlere edebiyatçılardan destek geldi.

Sedat Peker'den imzacı aydınlara şok tehdit: ''Akan kanınızla duş alacağız''
Organize suç örgütü lideri olmaktan hüküm giyen Sedat Peker, kendi internet sitesinden yayınladığı yazıyla 'Barış için Akademisyenler' oluşumu adı altında bir araya gelerek barış çağrısı yapan aydınları tehdit etti. Peker, yazısında 'Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız' ifadelerini kullandı.

Barış Manço bugün 73 yaşında
Barış Manço, 73. yaş gününde 1960'lı yıllara ait klasik otomobili ve özel eşyalarıyla anıldı. Manço'nun eşi Lale Manço, oğulları Doğukan ve Batıkan Manço doğumgünü pastası kesti.

-