Artvin'de imam hatip öğretmeni, istismar suçlamasıyla tutuklandı
Artvin'de bir imam hatip lisesi öğretmeni çocuklara cinsel istismar suçlamasıyla tutuklandı. Olay, aynı okulda öğrenci olduğu sırada R.A.'nın cinsel istismarına uğrayan bir öğretmenin 14 yıl sonra kente ziyarete gelmesiyle ortaya çıktı.

Kadınlardan Cerattepe eylemi
Artvin'in Cerattepe bölgesinde yapılması planlanan madencilik faaliyetlerine karşı tepkiler sürüyor. Artvin Kadın Dayanışma Platformu Üyeleri protesto gösterisi yaptı.

Yeşil Artvin Derneği: ''Biz Gezici değil yerleşik halkız''
Artvin'in Cerattepe bölgesindeki madencilik faaliyetlerine karşı çıkanlara yönelik olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Yavru Geziciler' benzetmesiyle ilgili olarak Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi Avukat Bedrettin Kalın, 'Biz Gezici değil, yerleşik halkız' dedi.

10 kişilik heyet Cerattepe'de inceleme yaptı
Artvin'in Cerattepe bölgesinde maden şantiyesi alanına çıkmalarına izin verilen Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ile yanındakiler bölgede inceleme yaptı.

Cerattepe'de uzlaşma
Başbakan Davutoğlu, Artvin Cerattepe’de yapılması planlanan madene karşı çıkan Artvin heyetini kabul etti. İki saat süren görüşmenin sonunda Davutoğlu, hem müjde verdi hem de uyardı.

Cerattepe'de maden faaliyetlerine durdurma kararı
Cerattepe ile ilgili önemli bir bilgi paylaşıldı. Artvin Belediyesi' nin sosyal paylaşım sitesinden duyuruldu. Duyuruda ”Yeşil Artvin Derneği Üyelerinin Ankara'da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmede hukuki sürecin tamamlanıncaya kadar maden şirketinin faaliyetlerinin durdurulması yönünde karar alındığı belirtildi” denildi.

İstanbul Barosu: Artvin halkının yanındayız
Artvin Cerrattepe'de yapılmak istenen madencilik faaliyetlerine karşı gerçekleştirilen tepki eylemlerine İstanbul Barosu'ndan da destek geldi.

Cerattepe'de yaralananlar o anları anlattı
Artvin Cerattepe'de maden karşıtı eylem sırasında polisin müdahalesiyle yaralananlar o anları anlattı. yaralılardan 41 yaşındaki Beyza Zeyno Bayramoğlu, 'Polis bu şekilde saldırmaya devam ederse yarın biri ölür' dedi.

Cerattepe'de vali, emniyet müdürü ve jandama komutanı hakkında suç duyurusu
Artvin'de bir grup, Cerattepe bölgesinde yürütülmesi planlanan madencilik faaliyetine ilişkin son günlerde yaşananlara sebebiyet verdikleri iddiasıyla Artvin Valisi Kemal Cirit, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç hakkında suç duyurusunda bulundu.

Fotoğraflarla Cerattepe'de 6.gün
Yeşil Artvin Derneği'nin çağrısıyla yaklaşık 2 bin kişi şehir merkezinde toplandı. Sloganlar eşliğinde Cerattepe'ye gitmek üzere yürüyüşe geçen grubu durduran polis plastik mermi ve biber gazıyla müdahale etti. TOMA'larla su sıktı. İşte objektiflere yansıyan kareler...

Artvin'de Cerattepe'ye yürümek isteyenlere polis müdahalesi
Artvin'de, Cerattepe bölgesinde yapılması planlanan madencilik faaliyeti için yürüyüş yapan gruba polis müdahale etti. Gaz ve tazyikli suyla yapılan müdahalede 1'i ağır 26 kişi yaralandı.

İstanbul'dan Cerattepe'ye tulumlu, horonlu destek eylemi
Beyoğlu'nda, bir grup, Cerattepe'deki maden faaliyetlerinin durdurulması için eylem yapan Artvinlilere destek amacıyla, tulum ve kemençe eşliğinde horon oynayarak eylem yaptı. Eylemde yapılan açıklamada, doğal yaşam alanlarında tahribata sebep olacak faaliyetlerin bir an önce durdurulması istendi.

Artvin'e tüm giriş çıkışlar yasaklandı!
Artvin'in Cerrattepe bölgesinde yapılmak istenen madene karşı eylemler sürüyor. Maden protestosuna katılmak için bölgeye gidenler güvenlik güçleri tarafından engellendi. Gerginlik çıkması üzerine Artvin'e giriş çıkışlar yasaklandı.

Artvin'e PKK'lı yakıştırması yapan o gazeteye tepki
Artvinli Bülent Kaya, telefondaki Sabah gazetesi yetkilisine, “Burada gözümüzle gördüğümüze mi inanalım yoksa sizin verdiğiniz yalan haberlere mi? Siz Artvin’e PKK’lı yakıştırmasını hangi cüretle yapabilirsiniz” diye tepki gösterdi. İşte o video..

Cerattepe'de bilirkişi incelemesi 14 Mart'ta
Rize İdare Mahkemesi, Cerattepe'de yapılması planlanan madencilik faaliyetine ilişkin keşif ve bilirkişi incelemesinin 14 Mart tarihinde yapılmasına karar verdi.

Beyoğlu'nda Cerattepe protestosu
Beyoğlu'nda, DİSK'e bağlı Enerji-Sen üyesi bir grup, Artvin Cerattepe'de bölge halkının madencilik faaliyetlerine yönelik tepkisine destek için yürüyüş ve eylem gerçekleştirdi.

Artvin'de Cerattepe yürüyüşü
Artvin’de binlence kişi Cerattepe’deki maden faaliyetlerinin durdurulması için yürüdü.

Cerattepe'de maden şirketi işe başladı
Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiine iki gündür çevreci gruplara polis ve jandarmanın coplu ve gazlı müdahalesinin ardından, maden şirketi ekipleri polis ve jandarmanın koruması altında şantiye kurma çalışmalarına başladı.

Cerattepe'de jandarma müdahale etti
Artvin'in Cerattepe bölgesinde yapılması planlanan bakır madenine direnen çevrecilere jandarma birlikleri akşam da müdahalede bulundu. Bölge boşaltıldı. Ancak Valilik önünde bekleyiş sürüyor.

Bakan Faruk Çelik: ''Artvin'deki olaylardan bilgim yok''
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Antalya'da Expo 2016 Antalya'nın yönetim kurulu toplantısının ardından soru üzerine Artvin'de yaşananlarla ilgili olayların dün gece iletildiğini,ancak takip edemediğini söyledi. Bu yüzden bilmediğini de belirten Faruk Çelik, 'Ama bildiğim bir şey var, tabi o bölge önemli. Artvin coğrafi olarak toprağın kıt olduğu bir coğrafya, madenlerin de zengin olduğu bir ilimiz. Madenlerimiz alınmasın, çıkarılmasın gibi bir yaklaşımı ben doğru bulmam. Orada daha önce yapılan vahşi bir maden çıkarma modeli üzerinde duruluyordu. Bunun olmayacağını Meclis kürsülerinde de dile getirdim. 'Bu olamaz' dedim. Orasının tahribi sözkonusu olamaz' dedi.

Artvin Cerattepe'ye çok sayıda polis ve jandarma takviyesi
Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe Bölgesi'nde bakır madeni çıkarmak isteyen şirketin araçlarını engellemek amacıyla bölgede sabahlayan ve barikat kuran eylemcilere polis müdahale etti. Polisin gaz bombalı müdahalesine sonrası gerginlik yaşanıyor. CHP Milletvekili Uğur Bayraktutan ise, valilik önünde açlık grevine başladı.Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan ile birlikte 4 kişi gözaltına alındı.

-