Yunanistan'daki Aynoroz'a kadınların girmesi yasak! İşte nedeni...
Yunanistan'da Rus Ortodoks rahiplerinin bin yıldır yaşadıkları Aynoroz'daki Athos Dağı, dünyada kadınlara yasaklı olan en geniş alan. 335 kilometrekarelik bir yarımadayı kaplayan dağa dişi hayvanların bile girişi yasak. Yaban hayvanlarıyla başa çıkmak mümkün olamayacağı için bu kural onlara geçerli değil. Evcil hayvanlar arasında tek istisna ise kediler. Peki bu yasağın kökeni ne?

Yunanistan'da grev!
Bu sabahtan itibaren başlayan ve yarın da devam edecek 48 saatlik grev süresince otobüs, metro ve şehir içi demiryolları hizmet veremeyecek.

Yunanistan'da sınır kapıları kapandı
Yunanistan'da kamu çalışanlarının genel grevi nedeniyle İpsala ve Pazarkule Sınır Kapılarından TIR ve otomobil çıkışları yapılamıyor. Pazar gününe kadar sürecek grev nedeniyle sadece acil geçişlere izin veriliyor.

Yunanistan'da binlerce kişi meydanlara indi
Yunanistan'da hükümetin kemer sıkma politikalarını protesto eden binlerce kişi meydanlara indi. Atina ve Selanik'teki protestolarda polis eylemcilere müdahale etti. Tartışmalara neden olan vergi ve emeklilik düzenlemelerini içeren reform paketi ise Meclis'ten geçti.

Yunanistan'da genel grev
Yunanistan'da kamu ve özel sektör çalışanları, hafta sonu Meclis'te oylanacak emeklilik ve vergi düzenlemelerine karşı bugünden itibaren üç günlük genel grev başlattı.

Mülteciler Yunan adasına götürüyoruz denilerek Türkiye'ye iade edilmiş
AB ile varılan geri kabul anlaşmasından sonra Yunanistan'ın Türkiye'ye iade ettiği mültecilerin tutulduğu Kırklareli Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezi'nde inceleme yapan Avukat Ayşegül Karpuz, bu mültecilerin Türkiye'ye gönderilirken başka bir Yunan adasına götürüldüğü yalanıyla gemilere bindirildiğini öne sürdü. Kamptaki koşullara da dikkat çeken Karpuz, mültecilerin yemeklerden sonra 15'er dakika havalandırmaya çıkarıldığını, hapishane koşullarının oluştuğunu iddia etti. 

Sınırda sert müdahale: 260'tan fazla yaralı var!
Yunanistan'ın, Makedonya sınırındaki İdomeni kasabasında tel örgüleri yıkmaya çalışan bir grup sığınmacı ile polis arasında arbede yaşandı. En az 260 sığınmacı yaralandı

Yunan adalarındaki göçmenler: Türkiye'ye dönmektense ölürüz
Yunanistan bugünden itibaren göçmenlerin Türkiye'ye iadelerine yeniden başlamayı planlıyor. Ancak Yunan adalarındaki göçmenler, 'Sınır dışı edilip Türkiye'ye geri gönderilmektense ölümü tercih ederiz' diyorlar.

Yunanistan'a uçuşlar iptal
Yunanistan'da sivil havacılık çalışanlarının grevi nedeniyle İstanbul ve İzmir'den Atina ve Selanik'e yapılan uçak seferleri karşılıklı olarak iptal edildi.

Yunanistan Türkiye'ye göçmen iadesini durdurdu
Pazartesi günü Türkiye'ye 202 göçmen göndererek Brüksel ve Ankara arasındaki göçmen krizi anlaşmasını fiilen yürürlüğe sokan Yunanistan, yeni iade seferlerine ara verdiğini açıkladı.

Selanik'te Türk bayrağı krizi
Yunanların 1821 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na karşı ayaklanmalarını simgeleyen 25 Mart milli bayramı arifesinde bir Selaniklinin evinin balkonuna Türk bayrağı asması tepki yarattı.

Angelina Jolie Yunanistan'da
Sığınmacıların kaldığı barınma merkezlerini ziyaret eden Angelina Jolie, Başbakan Aleksis Çipras ile görüşmek üzere Yunanistan’a gitti.

İdomeni'deki sığınmacılara gizemli el ilanı
Yunanistan'da İdomeni kampında bulunan yüzlerce sığınmacının nehri aşarak Makedonya sınırına geçmesinin arkasında dağıtılan el ilanlarının bulunduğu düşünülüyor. İlanlarda sınırın nasıl aşılacağı anlatılıyor.

Türk düşmanı vekil, salondan kovuldu
Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye ile AB arasında imzalanması planlanan 'göçmen' anlaşmasının ele alındığı oturumda gergin anlar yaşandı.

Yunanistan-Makedonya sınırındaki göçmen kampında odun izdihamı
Türkiye ve AB ülkelerinin liderleri Brüksel'de göçmen kriziyle ilgili kritik bir zirveye katılırken, sığınmacıların bulunduğu kamplardan yürek burkan kareler gelmeye devam ediyor.

NATO gemileri Türkiye ve Yunanistan kara sularında da faaliyet gösterecek
NATO'nun Ege'deki görevine son şekli verildi. NATO gemileri, sığınmacı krizi ile mücadele için artık Türkiye ve Yunanistan kara sularında da faaliyet gösterecek.

AB ile Türkiye arasında yeni anlaşma gündemde
Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yapılan mültecilerin geri kabulü anlaşmasının istenilen sonucu vermemesi üzerine, yeni bir anlaşmanın daha gündemde olduğu bildiriliyor.

267 kaçak Türkiye'ye gönderildi
Türkiye'ye iade protokolü kapsamında gelen son kaçak grubu Edirne Geri Gönderme Merkezi'ne getirildi. Son iki günde Yunanistan tarafından gönderilen 267 kaçak Türkiye sınırlarına giriş yaptı.

Yunanistan 70 mülteciyi Türkiye'ye iade etti
Türkiye'nin AB ile imzaladığı Geri Kabul Anlaşması kapsamında Yunanistan; Fas, Tunus ve Cezayir uyruklu 70 mülteciyi Türkiye'ye iade etti.

İnsanlık dramı!
Orta Avrupa ülkeleri Yunanistan'dan alınan mülteci sayısını kısıtladı, binlerce göçmen Yunanistan- Makedonya sınırında sıkışıp kaldı. Sınırda gerilimli anlar yaşandı.

Sınırı böyle yıktılar!
Günlerdir Yunanistan-Makedonya sınırında bekletilen yüzlerce mültecilerin sabrı taştı… Mülteciler sınırdaki demir kapıları yıkarak sınırı geçmeye çalıştı.

-