Başkanlıkta formül tartışması
CUMHURBAŞKANLIĞI Başdanışmanı Şeref Malkoç’un, ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın gündeme getirdiği, “Başkanlık sistemi ayrı olarak millete referandumla taşınabilir” sözleri, siyasette yöntem tartışmalarını yeniden başlattı. Aralarında AK Partili hukukçuların da olduğu uzmanlar, bu formülün ancak iki aşamalı gerçekleştirebileceğini ve uzun bir yolu olduğunu belirtiyorlar.

TBMM dostluk grubu listesinde o ülke yok!
Türkiye'nin Rusya ile yaşadığı gerilim Meclis çalışmalarına da yansıdı. Meclis bünyesinde 129 ülke ile parlamentolar arası dostluk grubu kuruldu ama Rusya bu listede yer almadı.  

Dokunulmazlık dosyaları TBMM'de
Bazı milletvekillerine ait 23 dokunulmazlık dosyası, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

TBMM'de Kürtçe ders verdi
HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, Uluslararası Anadil Günü dolayısıyla Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Kürtçe dil bilgisi dersi verdi.

Meclis karıştı!
Meclis Genel Kurulu'nda CHP'nin grup önerisi görüşüldüğü sırada CHP milletvekilleri ile AK Parti milletvekilleri arasında gerginlik çıktı.

TBMM'de 'pazar ayini' tatili
HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na Cuma namazı arası verildiğini anımsatarak, “Sizin için mübarek cuma varsa benim için de mübarek pazar var. 10.30-12.00 arası bütün komisyonun çalışmasına, Cuma namazı için olduğu gibi pazar günü de ara vermesini istiyorum” dedi.

Anayasa çalışmasında ikinci tur görüşme
Yeni Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda ikinci tur görüşme bitti. Partiler oy birliğiyle karar alma konusunda anlaşmaya vardı. Bir sonraki toplantı 16 Şubat Salı günü yapılacak.

CHP'li vekil TBMM plakalı makam aracıyla yolcu taşıdı
CHP Ankara Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi Ali Haydar Hakverdi toplu ulaşım ücretlerine yapılan zamları ilginç bir yöntemle protesto etti. Hakverdi kırmızı plakalı makam aracıyla Kızılay'a yolcu taşıdı.

Ankara'da polisi alarma geçiren mermiler!
Ankara'da Emniyet Genel Müdürlüğü ile TBMM arasında ve Kara Harp Okulu Lojmanları karşısındaki alanda uçaksavar ve kalaşnikof silahı mermileri bulundu.

Meclis gündeminde
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “kağıt toplayan işçilerden atık alan firmalara 140 bin TL’ ceza uygulanmasını” TBMM’ye taşıdı.

TBMM karıştı! İstiklal Marşı kavgası
Meclis’te akşam saatlerinde AK Parti ve CHP milletvekilleri arasında İstiklal Marşı kavgası yaşandı.

Dövizli askerlik Meclis'te kabul edildi
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının askerliğini yerine getirmeleri için ödedikleri 6 bin euroyu bin euroya düşüren düzenlemenin de yer aldığı Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı kabul edildi.

Öğretmen ve askerlere müjde
TBMM Genel Kurulu'nda, 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdasını da içeren Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa Teklifi'nin birinci bölümünde yer alan 6 madde kabul edildi. Öğretim üyeleri için 72 olan emeklilik yaşı uygulaması bir yıl uzatılacak. Er ve erbaşlar ile askeri öğrencilerin harçlıklarına yüzde 100 zam yapılıyor.

Emeklilerin beklediği düzenleme kabul edildi
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, SSK ve BAĞKUR emeklilerine 2016 yılı Ocak ayından itibaren seyyanen ayda 100 lira zam yapılmasını içeren düzenleme kabul edildi.

Bu bölümden mezun olan TBMM Başkanı seçiliyor
Türkiye'nin en önemli makamlarından biri olan TBMM Başkanlığı'na İstanbul Hukuk Fakültesi damgasını vurdu. 3 Kasım 2002 seçimleriyle iktidara gelen AK Parti'nin Meclis Başkanlığı için tercihi İstanbul Hukuk Fakültesi oldu. 6 başkandan 5'inin bu okuldan mezun olması dikkat çekti.

Meclis Başkanı 3. turda seçildi
​TBMM Başkanlığı'na 3'ün tur oylamaları sonunda 316 oyla AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman seçildi.

Meclis Başkanlığı oylamasında ilk tur tamamlandı, sürprizler var
AK Parti'nin adayı Kahraman 316, CHP'nin adayı Bilgehan 127, MHP'nin adayı Halaçoğlu 41, HDP'nin adayı Fırat'a 41 oy çıktı. AK Parti oylamada 1 fire verdi, MHP'ye ise 1 oy fazla çıktı.

Davutoğlu, Baykal'ın HDP'ye cevabını açıkladı
HDP'li İdris Baluken, Meclis Başkanlığı seçiminin ertelenmesini istedi. Deniz Baykal, HDP'li vekilin bu isteğini reddetti. Başbakan Davutoğlu, Baykal'ı alkışladı.

TBMM'de 4 aday, başkanlık için yarışıyor
TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları sona erdi. TBMM Başkanlığı için AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman, CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ve HDP İstanbul Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat yarışacak.

Hayatımızı çok değiştirecek reform paketi
7 Haziran seçimleri öncesi TBMM'de kabul edilen İç Güvenlik Paketi'nden çıkarılan maddeler, 64. hükümetin kurulmasının ardından yeni bir paket olarak Meclis'e gelecek.

Metni değiştiren Leyla Zana'nın yemini geçersiz sayıldı
Yemin töreni için kürsüye gelen HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, yemin etmeden önce Kürtçe konuştu, yemin metnini değiştirdi.

-