Dikkat: Domates konservesi ölümcül olabilir
Adana’da geçtiğimiz günlerde bir ailenin 4 ferdinin domates konservesi nedeniyle ölmesi, gözleri ev yapımı konservelere çevirdi. Konservelerin nasıl yapıldığının önemine işaret eden uzmanlar, ölümcül sonuçlar yaratabilen bu gıdalara karşı uyarıda bulundu. Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisi Prof. Mihriban Korukluoğlu, konserve tüketimiyle ilgili uyarılarda bulundu.

Yalnızlığa da iyi geliyor
Psikiyatrist Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Emre Tan, sıcak suyla banyo yapmanın fiziksel rahatlamaya ek olarak duygusal olarak da daha iyi hissettirdiğini söyledi.

Sigarayı bırakmak için doğru zamanın önemi
Sigarayı bırakmak istiyor ancak bir türlü sigara bağımlılığından kurtulamayanlar için uzmanlar doğru zamanı işaret ediyor. Doğru zamanın sigarayı bırakmak konusunda önemli olduğunu ifade eden Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kasım Göktaş sigarayı bırakmak için anlık kararların işe yaramadığını ifade etti. İşte sigarayı bırakmak için tavsiyeler...

Biz otururken vücudumuzda neler oluyor?
Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, biz otururken vücudumuzda olup bitenleri şöyle anlattı:

İşte kalıcı kilo vermenin püf noktaları
Havaların ısınmasıyla birlikte kilo verme telaşı artıyor. Peki kalıcı kilo vermek için ne yapılmalı? Uzmanlar sıkı diyetlerle verilen kiloların yağ oranında azalmaya neden olmadığı için verilen kiloların geri alındığını ifade ediyor. İşte kalıcı kilo vermek isteyenler için püf noktaları...

İşte selülit yapan 5 dikkat etmeniz şey
Günlük hayatta içtiğimiz ve yediğimiz yiyecekler selülite neden oluyor.

Nikotini vücuttan temizlemenin yollar
Sigara içenlerin vücudunda biriken nikotinin etkileri yıllarca kendini gösterebilir. Ancak bazı besinlerin nikotini temizlediğini biliyor muydunuz?

İşte hafta hafta hamilelik döneminde yaşananlar
Hamilelik belirtileri sonrası hamilelik testi yaptınız ve ardından mutlu haberle karşılaştınız artık ailenize yeni bir bebek dahil edeceksiniz. Daha keyifli olsa da ilk aşamada bebek kıyafetlerine bakmayı bir kenara bırakın. İşte hamilelikte beslenme tüyolarından, hamilelik sürecini nasıl geçireceğinize dair bilinmesi gereken hafta hafta hamilelik dönemi hakkında her şey...

Kanser tedavi sürecinde nelere dikkat etmeliyiz
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Medikal Onkoloji Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Ömer Diker, hastalıkla ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı.

En iyi 10 salatalık suyu tarifi
Barındırdığı zengin vitamin ve minerallerin yanı sıra bedenin su dengesini korumaya da yardımcı olan salatalık suyunu her daim yanı başınızda bulundurmanızda yarar var. Diyetisyen Emre Uzun, birbirinden çekici 10 salatalık suyu tarifiyle hayatınıza lezzetli ve sağlıklı bir pencere açıyor.

İşte bel ağrısından kurtulmanın yolu
Toplumda yaygın görülen rahatsızlıklardan bel ağrısı, çoğu zaman ciddi bir sebepten kaynaklanmaz ve zamanla iyileşir. Rahatlamaya yardımcı olması için yapabileceğiniz çeşitli yöntemler var ancak kimi zaman ağrı çok uzun sürebilir veya geçtikten sonra geri gelebilir. Bu durumda bel ağrısından korunmak en doğru yol. Peki bel ağrısından nasıl korunursunuz? Türkiye Fizyoterapistler Derneği, bel sağlığınızı korumaya yönelik şu yöntemleri sıralıyor...

Bir kaç damla limon suyunu bileğinize damlattığınızda ne olur?
Taze limon suyu içerdiği antioksidant ve anti-kanser maddeleri nedeniyle, çeşitli hastalıkların tedavisinde yüzyıllardır kullanılıyor. Experimental Biology and Medicine’da yayınlanan bir çalışmaya göre, limon yağı beyin aktivitesini yükseltiyor. İşte limonun faydaları…

Greyfurt yediyseniz bu ilacı kesinlikle içmeyin
Kullandığımız ilaçların bazı gıdalarla tüketildiğinde besin zehirlenmesine yol açabildiğini biliyor muydunuz? Kullandığınız bu ilaçlara ve besinlere dikkat edin!

Ispanağın gücü, ıspanaktan kalp dokusu ürettiler
ABD'li bilim insanları, bitkilerden organ üretme çalışmalarında çığır aşarak nakil bekleyen hastalara umut olmaya hazırlanıyor.

Göbek zannetti içinden çıkan şoke etti
Diyet yapan 24 yaşındaki Meksikalı genç kadın, karnındaki şişliğin her gün artması ve organlarının ağrısı üzerine doktora gitti. Genç kadın duydukları karşısında şaşkına döndü.

Gençlik ilacı farelerden sonra sıra insanlarda
Hollanda Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi'nde geliştirilen bir ilaçla farelerin bazı organlarının yaşlanma süreci geri çevrildi.

İşte insana en yararlı mikroplar
'Yararlı' bakterilerle dolu sağlıklı bir beden için probiyotik yoğurttan daha fazlası gerekiyor. Vücudumuzda bulunan trilyonlarca bakterilerin ihtiyaçlarının da giderilmesi gerekiyor. Peki insan vücuduna en yararlı mikroplar hangileri? BBC'den Adam Rutherford kendi adını taşıyan radyo programı için araştırdı, yazdı.

Felç tedavisinde yeni umut örümcek zehri
Avustralya'da yapılan bir araştırma, örümcek zehrinde bulunan bir proteinin, felcin ardından beynin hasar görmesini önleyebileceğini gösterdi.

Diş taşlarını yok eden çözümler
Diş taşlarınızı evde birkaç yöntemle yok etmeyi ister misiniz? İşte diş taşlarını yok eden doğal çözümler…

Dikkat! Kimyasal ilaçlar bu hastalığa yol açıyor
Kimyasal tarım ilaçları obezite, parkinson, kısırlık ve diyabet gibi hastalıklara neden oluyor. ABD Tarım Bakanlığı'nın, 48 en popüler sebze ve meyveden aldığı 36,000'den fazla numune üzerinde yaptığı araştırma sonucunda, zararlı ve yararlı yiyecekler belirlendi. İşte o yiyecekler...

Uykunuz kaçıyorsa nedeni hastalık olabilir
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Uyku Bozuklukları Birimi'nin kurucusu ve Türk Uyku Araştırmaları Derneğinin kurucu üyesi Prof. Dr. Hakan Kaynak, uykunun insan sağlığı açısından önemine işaret ederek, 'Uykunuz kaçıyorsa bunun altında bir hastalık olabilir.' dedi.

-